Știri din activitatea copiilor din programul de burse al Mitropoliei

*******************************************

Ediția a IX-a a Festivalului de colinde de la Negrești a strâns peste 400 de colindători

La Școala Gimnazială „Mihai David” din orașul Negrești, jud. Vaslui, în 18 decembrie a avut loc cea de-a noua ediție a Festivalului de Colinde „Hristos se naște, slăviți-L”, organizat cu sprijinul Mitropoliei noastre, care desfășoară aici programul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Gazdele, reprezentate de doamna prof. Doinița Matei, au primit peste 400 de colindători care au vestit bucuria Crăciunului. Citește mai departe…

 

*******************************************

Doi ierarhi la Sfânta Liturghie în Negrești (Vaslui), unde Mitropolia noastră desfășoară un program filantropic

Articol preluat de pe site-ul Episcopiei Hușilor.

Marți, 20 august 2019, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, alături de Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, au oficiat Sfânta Liturghie în altarul de vară al Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Negreşti, județul Vaslui, unde Mitropolia noastră desfășoară programul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Citește mai departe…

 

*******************************************

Festivalul de colinde „Hristos se naște, slăviți-L!” a avut loc la Negrești (jud. Vaslui)

Ediția a VIII-a a Festivalului de colinde „Hristos se naște, slăviți-L!” a avut loc, la mijlocul lunii decembrie 2018 la Școala Gimnazială „Mihai David” din Negrești (jud. Vaslui), cu binecuvântarea și sprijinul ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și al Mitropoliei noastre, care desfășoară în această regiune programul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”. La sărbătoare au participat grupuri vocale din Negrești și din împrejurimi. Citește mai departe…

*******************************************

ÎPS Serafim, în vizită la Popăuți și Negrești, la beneficiarii programului „Burse pentru copii săraci din Moldova”

Aflat pentru mai multe zile în Moldova, la începutul lunii august 2018,  ÎPS Serafim a vizitat regiunile în care se desfășoară programul social „Burse pentru copii săraci din Moldova”, întâlnindu-se cu copiii beneficiari, părinții acestora și coordonatorii programului la mănăstirea Popăuți-Botoșani (5 august) și Negrești-Vaslui (8 august). Împreună cu PS Ignatie, Episcopul Hușilor, Mitropolitul a săvârșit Sfânta Liturghie, iar apoi a vizitat mai multe sate și biserici din apropiere, unde se desfășoară programe filantropice. Citește mai departe…

*******************************************

Concert de colinde şi daruri la Spitalul de copii din Botoşani

Miercuri, 20 decembrie 2017, la iniţiativa doamnei doctor Laura Jijie, coordonatoarea Secţiei de psihiatrie pediatrică şi a părintelui Marius Ciobanu, preot misionar din Botoşani, a avut loc în holul Spitalului de copii „Cuvioasa Parascheva” din Botoşani un concert de colinde şi au fost împărţite daruri de Crăciun colindătorilor şi copiilor internaţi, din fonduri provenind de la Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord. Citeşte mai departe…

 *******************************************

A şasea ediție a Festivalului de colinde „Hristos se naște, slăviți-L” a avut loc la Negrești

Miercuri, 21 decembrie 2017, în încinta Şcolii Gimnaziale „Mihai David” din Negreşti, judeţul Vaslui, s-a desfășurat a şasea ediție a Festivalului caritabil de colinde „Hristos se naşte! Slăviţi-L!“, organizat cu susținerea, sprijinul și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord și a susținătorilor proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Prin intermediul acestui proiect mitropolitan se desfășoară în zona Negreștiului programe social umanitare, filantropice și religioase, pentru sute de copii săraci, sute de familii nevoiașe sau bătrâni aflați în dificultate. Citeşte mai departe…

*******************************************

 Mitropolitul Serafim acasă la beneficiarii proiectului mitropolitan „Burse pentru copii săraci din Moldova”, la Negrești și Botoșani

Ca în fiecare an în luna august, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a vizitat și în 2017 parohiile prin intermediul cărora se derulează programul social „Burse pentru copii săraci din Moldova” inițiat în Mitropolia noastră, săvârșind Sfânta Liturghie la Negrești (8 august) și mănăstirea Popăuți-Botoșani (10 august). Ierarhul a cercetat mai multe familii beneficiare ale proiectului, precum și alte biserici unde se desfășoară programe filantropice.

 Mai multe fotografii, aici

 Mai multe informaţii…

 *******************************************

 A cincea ediție a Festivalului de colinde „Hristos se naște, slăviți-L” a avut loc la Negrești

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și susținerea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, la Şcoala Gimnazială „Mihai David” de Negreşti-Vaslui s-a desfăşurat vineri, 17 decembrie 2016, cea de-a cincea ediţie a Festivalului de Colinde „Hristos se naşte, slăviţi-L!”, la care au participat ansambluri corale din judeţul Vaslui.

Mai multe informații…

 *******************************************

ÎPS Serafim s-a întâlnit cu beneficiarii programului de burse din Negrești

Beneficiarii programului „Burse pentru copiii săraci din Moldova“ din regiunea Negrești (jud. Vaslui) s-au întâlnit, în 8 august 2016, cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim. Proiectul se derulează din anul 2013 în judeţele Botoşani şi Vaslui.

Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim în Moldova, la beneficiarii programului „Burse pentru copii săraci” desfășurat de Mitropolie de doi ani și jumătate, a continuat în după-amiaza zilei de luni, 8 august 2016, la Biserica „Pogorârea Sfântului Duh“ din Negreşti, judeţul Vaslui. Aici ierarhul a fost aşteptat de copiii care primesc sprijin în fiecare lună din partea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

 Mai multe informații…

*******************************************

ÎPS Serafim, în vizită la mănăstirea Popăuți, s-a întâlnit cu beneficiarii programului de burse din Botoșani

În Duminica a VII-a după Rusalii, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a oficiat Sfânta Liturghie în Paraclisul „Sfântul Nicolae” al Mănăstirii Popăuţi din Botoşani, alături de PC Arhim. Ioan Harpa, starețul mănăstirii. În aceeaşi zi, ierarhul s-a întâlnit cu beneficiarii programului „Burse pentru copiii săraci din Moldova”, program de ajutorare a copiilor, inițiat de Mitropolie în martie 2013.

Mai multe informații…

*******************************************

A patra ediție a festivalului de colinde „Hristos se naște, slăviți-L!”, la Negrești

 articol din cotidianul Vremea Nouă, Vaslui, 18.12.2015

Sărbătoare… Ce-a de-a patra ediţie a Festivalului de Colinde „Hristos se naşte, slăviţi-L!”, s-a desfăşurat joi, 17 decembrie, la Şcoala Gimnazială „Mihai David” de Negreşti-Vaslui (director: doamna Doinița Mihai). Au participat 15 ansambluri corale din judeţul Vaslui şi două din judeţul Iaşi.

  În deschidere, au cântat Corul Cercetaşilor „Negreşti Scout” şi Andra Rusu, laureată a Festivalului „Datina”. Apoi, au urmat Corul „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Bacău, comună Ipatele, coordonat de preotul paroh, corul „Clopoţei” din satul Cuza Vodă, corurile de copii de la Liceul Tehnologic „Nicolae Iorga”, corurile Şcolii Gimnaziale Negreşti, dar şi corurille din comunele Băceşti, Dumești, Todirești, Rafaila, Osești, Drăgești, Valea Mare. De asemenea, a participat şi Corul de profesori „Luminș Lină” de la Liceul „Nicolae Iorga” şi corul de profesori „Armonia” al Şcolii „Mihai David”, dar şi Ansamblul Folcloric „Obârşii negreștene”, coordonat de profesoara Elvira Grigoraş.

„Această mare desfășurare artistică fost organizată prin sprijinul nemijlocit al Mitropolitului Serafim Joantă de la Mitropolia Ortodoxă a Germaniei Europei Centrale şi de Nord, care de trei ani trimite 170 de burse de 25 euro pentru copiii din oraş, plătește o masă caldă pentru 30 de copii sărmani şi ajută familiile aflate în impas. De anul trecut, s-a implicat şi în organizarea festivalului nostru de colinde deoarece, din lipsa fondurilor un an, nu a putut fi organizat”, a spus directoarea şcolii, Doiniţa Mihai.
Simona Danda, Vremea Nouă, 18 dec. 2015

 Galerie foto & video: TV Dumești

 https://www.youtube.com/watch?v=3Gr7wofyg4Y

 https://www.youtube.com/watch?v=RBi4EKzoJe8

{gallery slider=boxplus.carousel slider:positioning=center slider:edges=blurred crop=0 slideshow=2000}galerii/2015/2015.12.17 Negresti Festival de colinde{/gallery}

 *******************************************

Scrisoare la doamna Doinița Mihai, Negrești – 13 septembrie 2015

Înaltpreasfinţia Voastră,
Începe şcoală şi m-am gândit să vă mai scriu și să vă mai povestesc depre copiii noştri. Săptămâna trecută am dat bonurile la o parte dintre familii, cele cu cele mai mari probleme, ca să poată lua şi ei de la depozit alimente şi câteva caiete. Urmează ca săptămâna viitoare să revizuiesc listele şi să mai primesc dosare pe care să le analizăm. Voi începe apoi să refac toate fişele chiar dacă acest lucru va dura un timp. Am fost profund impresionata de câteva familii cu mulţi copii la care le-am adus de acasă de la copiii mei hăinuţe, încălţăminte şi ghiozdane. Ca de obicei au fost şi răutăţi şi comentarii, fiecare se crede îndreptăţit să primească bon, chiar dacă sunt unii mai necăjiţi (…)
Spuneaţi Înaltpreasinţia Voastră că va veni cineva să verifice şi eu mă bucur tare mult, căci doresc să vă convingeţi că totul este chibzuit cum trebuie şi persoanele ajutate sunt bucuroase (…) Mâine începe şcoala şi eu am mai pregătit câteva hăinuţe şi ghiozdane şi le voi da mâine, la deschidere, la cine va dicta Bunul Dumnezeu şi Măicuţa sa minunată. Vă rog cu umilinţă să mă pomeniţi şi pe mine păcătoasa în rugăciunile Înaltpreasfinției Voastre (iertaţi-mi îndrăzneala).
Domnul Dumnezeul nostru să vă ocrotească, să vă ţină sănătos, să vă dea putere de muncă, iar eu vă doresc tot binele din lume şi bucurii nemărginite, atât Înalpreasfinției Voastre cât şi întregii comunități de acolo.
Cu multă dragoste,bucurie, recunoştinţă şi profund respect, Doiniţa Mihai.

*******************************************

Scrisoare la doamna Doinița Mihai, Negrești – 3 mai 2015

 Înalt Preasfinţia Voastră,
(…) Copiii de la clasele unde fac ore mă întreabă mereu dacă PĂRINTELE s-a făcut sănătos! La noi totul este cum ştiţi, numai că situaţia din zona s-a înrăutăţit tare rău, parcă nici o dată nu a fost atât de rău. Eu am distribuit bonurile lunare şi ca de fiecare dată, am văzut oameni disperaţi pentru acele alimente! Am crezut că după alegeri se va îmbunătăţi situaţia dar parcă răutatea atinge cote inimaginabile şi oamenii ajung la disperere. Lipsa locurilor de muncă şi imposibilitatea de a asigura strictul necesar duce la disperare! Se minte mult şi se trăieşte greu. Doresc să mulţumesc încă o dată întregii comunităţi de acolo că bucură atâţia oameni amărâţi de la noi. O să va trimit câteva fotografii de la un spectacol în clasa făcute de câţiva copii care se bucură de fiecare zi cu soare! Poate da bunul Dumnezeu să trăiască mai bine ei decât părinţii lor!(…)

{gallery slider=boxplus.carousel slider:positioning=center slider:edges=blurred crop=0 slideshow=2000}galerii/2015/2015.05.01 Serbare Negresti{/gallery}

*******************************************

305 perechi de ghetuțe, cadou de Crăciun de la firma Deichmann pentru copiii din Vaslui și Botoșani

În preajma sărbătorii Crăciunului, copiii din programul „Burse pentru copii săraci din Moldova” au primit încălțăminte de la binecunoscuta firmă Deichmann din Germania. Acest lucru a fost facilitat din bunăvoința domnului Heinrich Deichmann, directorul acestei firme de încălțăminte cu filiale în numeroase țări. Domnul Deichmann este un cunoscut filantrop german, de curând fiind laureat al Premiului „Soziale Marktwirtschaft” – 2014, acordat de fundația germană „Konrad Adenauer” marilor conducători de firme, care se implică foarte mult în viața socială a propriilor angajați și a altor categorii sociale. 

Prin intermediul Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și a PC Părinte Arhidiacon Martin Lissmann din Köln, respectiv a colaboratorilor din Vaslui și Botoșani ai Mitropoliei, copiii au primit bonuri valorice, cu ajutorul cărora au putut cumpăra încălțămintea potrivită de la filialele locale ale magazinului Deichmann.

Darurile primite de copiii din Negrești {gallery slider=boxplus.carousel slider:positioning=center slider:edges=blurred crop=0 slideshow=2000}galerii/2014/2014.12.25 Vaslui-Deichmann{/gallery}

Darurile primite de copiii din Botoșani {gallery slider=boxplus.carousel slider:positioning=center slider:edges=blurred crop=0 slideshow=2000}galerii/2014/2014.12.25 Botosani-Deichmann{/gallery}

*****************************************

A treia ediție a festivalului de colinde “Hristos se naşte! Slăviţi-L!“, la Negrești-Vaslui

Joi, 18 decembrie 2014, în în incinta Şcolii Gimnaziale “Mihai David”-Negreşti a avut loc ediția a treia a Festivalului de colinde “Hristos se naşte! Slăviţi-L! “, la care au participat 14 coruri din Negrești și din împrejurimi. Festivalui a fost organizat anul acesta cu sprijinul Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și al Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, care desfășoară aici un program de burse pentru 140 de copii săraci. Mai multe…

*****************************************

Elevii şi cadrele didactice din Negreşti-Vaslui se pregătesc de sărbători

Articol preluat de pe pagina de internet a ziarului Vremea nouă din Vaslui

 A devenit o tradiţie ca în fiecare an, profesorii şi elevii Şcolii Gimnaziale “Mihai David” și ai Liceului Tehnologic “Nicolae Iorga” din Negreşti, aflate sub patronajul Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale şi de Nord să devină mesagerii luminatei sărbători a Naşterii Domnului Iisus Hristos. Cu acest prilej, joi, 18 decembrie, de la orele 16.00, în incinta Şcolii Gimnaziale “Mihai David”-Negreşti va avea loc Festivalul de colinde “Hristos se naşte! Slăviţi-L! “ – ediţia a III-a. Mai multe…

 

 *****************************************

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, în vizită la Negrești

Duminică, 10 august 2014, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit s-a aflat în mijlocul credincioșilor din orașul Negrești (eparhia Hușilor), acolo unde Mitropolia noastră desfășoară un proiect de ajutorare a copiilor din familii defavorizate – intitulat „Burse pentru copii săraci din Moldova” – în colaborare cu doamna profesoară Doinița Mihai și cu părintele Ioan Cucu de la parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din acest oraș. Mai multe…

{gallery slider=boxplus.carousel slider:positioning=center slider:edges=blurred crop=0 slideshow=2000}galerii/2014/2014.08.10 Negresti{/gallery}

 *****************************************

 Întâlnirea ÎPS Serafim cu copiii din Negrești și Botoșani, în timpul pelerinajului din România, August 2013

În perioada 14-20 august, un grup de pelerini români de la diferite parohii din Germania, însoţiţi de ÎPS Mitropolit Serafim şi de PC Ghelasie, conducătorul centrului de pelerinaj, au participat la o călătorie duhovnicească la mănăstirile din Transilvania şi nordul Moldovei. Pelerinajul a inclus şi întâlnirea, la mănăstirile Neamţ şi Popăuţi-Botoşani cu o parte dintre cei 120 de copii, mulţi cu rezultate excelente la învăţătură, din două judeţe greu încercate, incluşi în programul „Burse pentru copiii săraci din Moldova“, organizat de Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord. 

{gallery slider=boxplus.carousel slider:positioning=center slider:edges=blurred crop=0 slideshow=2000}galerii/Burse copii din Moldova{/gallery}