Apel pentru susținerea proiectului social „Burse pentru copii săraci din Moldova”

De cinci ani Mitropolia noastră desfășoară programul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”, prin intermediul cărora sunt susținuți la ora actuală 500 copii din două județe defavorizate, Botoșani și Vaslui. Fără susținerea lor prin acest proiect, mulți dintre aceștia ar fi lipsiți de minumul de hrană zilnică. Pentru a putea continua ajutorarea acestor copii, apelăm la inimile generoase ale credincioșilor milostivi.

Doamna profesoară Doinița Mihai, colaboratoare a proiectului de la Negrești, a trimis recent această scrisoare de mulțumire:

 

Înaltpreasfinția Voastră, bucuria noastră, a tuturor,
Am terminat de distribuit bonurile și pe luna mai. Beneficiarii vin cum pot ei, începând cu primele zile ale lunii. La unii, din localitățile mai îndepărtate vin și le iau preoții parohi. Luna aceasta, pentru că se apropie ziua copilului și copiii noștri nu sunt dintre cei mai fericiți, am stat de vorbă cu foarte mulți părinți și am fost extrem de întristată când am descoperit, iar și iar, că sunt foarte mulți copii bolnavi. Cred că din trei familii, două au copii bolnavi și unii chiar cu boli grave. M-a impresiont în mod deosebit o fetiță de 7 ani care are până acum 9 operații. Lipsa unui spital și a sărăciei își spune cuvântul și lovește în crenguțele tinere ale neamului. Știam că sunt mulți părinți bolnavi, dar acum am văzut că sunt și mulți copii. Cunoșteam câteva cazuri, acum cunosc mai multe. Pentru acești copii, am organizat cu alți copii de la școală un program și încercăm să ajungem la câți mai mulți pe dată de 1 iunie. La fiecare întâlnire cu copiii și părinții facem rugăciune la biserica pentru Înaltpreasfinția Voastră, pentru credincioșii și sponsorii care susțin proiectul, mulți dintre beneficiari mai credincioși avându-vă și în rugăciunile lor zilnice. De asemenea, răspândim și aspecte din viață parohiilor din Germania și din activitatea Mitropoliei, căci este normal să fie și o legătură spirituală între cele două comunități.
Duminică, de Pogorârea Sfântului Duh, avem și noi hramul bisericii și va fi mare bucurie cu credincioșii noștri. Iar și iar vă mulțumim pentru efortul mare de a ajuta aceste familii, recunoștința noastră fiind nemărginită, după cum spun și preoții din parohiile de unde sunt beneficiarii.
Bunul Dumnezeu să rasplatesca înmiit celor care din prinosul lor fac milostenie și să-i scrie în cartea vieții.
Vă dorim sănătate, putere de muncă, o vară frumoasă, cu bucurii duhovnicești și activitate rodnică!
Cu multă dragoste, recunoștință și profund respect, prof. Doinița Mihai, Negrești, 24 mai 2018

 

Aici puteți afla noutăți privitoare la derularea Proiectului, iar aici puteți găsi scrisori de la beneficiarii proiectului. Pentru a susține în continuare cu burse copiii din Botoșani și Vaslui, puteți trimite ajutorul Dumneavoastră la: Rumänische Orthodoxe Metropolie (KdöR)
IBAN: DE 47 7509 0300 0401 1678 04
BIC: GENODEF1M05
Zweck/Scop: „Spende für arme Kinder in Moldau”/”Donaţie pentru copiii din Moldova”

 

Vă mulțumim!

 

 Fotografii de la întâlnirea ÎPS Serafim cu beneficiarii proiectului de ajutorare cu burse la Negrești, marți, 8 august 2017

 Fotografii de la întâlnirea ÎPS Serafim cu copiii, părinţii şi coordonatorii proiectului de ajutorare cu burse, la Mănăstirea Popăuți (Botoșani), joi, 10 august 2017