Sărbătoarea Parohiei „Sf. Luca al Crimeei” din Bremen

În Duminica a doua după Rusalii (a Sfinților Români), cu binecuvântarea și IPS Părinte Mitropolit Serafim, credincioșii din landul Bremen și împrejurimi  și-au sărbătorit ocrotitorul, pe Sfântul Luca al Crimeei. Bucuria sărbătorii a fost sporită de prezența Preasfințitului Părinte Sofian, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, care sâmbătă a animat și întreținut o seară duhovnicească” iar duminică a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Sâmbătă seara, după slujba Paraclisului Sf. Luca al Crimeei cântată de domnul Nicolae Zănoagă, PS Sofian a vorbit credincioșilor prezenți despre Smerenie. Apoi, cu multă dragoste și căldură a răspuns întrebărilor venite din partea credincioșilor. Răspunsurile PS sale au avut la bază fundamente scripturistice, patristice. Argumentările și exemplele oferite au fost profund teologice, urmate de exemple vii, izvorâte din experința  alături de marele duhovnic Teofil Părăian.

Duminică, 10 iunie, în sunetul cristalin al clopotului, în noua biserică a parohiei românești, credincioșii îmbrăcați în frumoasele costume populare l-au primit pe Ierarh după tradiție cu pâine și sare. Fiind anul Centenarului, tinerii care l-au primit pe ierarh, au fost din frumoasa Basarabie, care în dulcele grai moldovenesc au urat un călduros mesaj de întâmpinare.

 În cadrul Sfintei Liturghii, PS Sa a hirotonit diacon pe tânărul teolog Cătălin Patriche, iar la momentul cuvenit  s-au împărtășit cu Sfintele Taine un număr mare de copii și credincioși.

Din soborul preoţilor slujitori au făcut parte PC Părinte Emilian Patriche (Iași) fratele părintelui diacon, PC Părinte Ioan Micu Liviu (Emdem și Borkum), PC Părinte Marius Gabriel Matei (Sögel), PC Părinte Alexandru Cărbunescu (Harburg-Hamburg), PC Părinte Bogdan Ilie (Osnabruck) și PC Părinte paroh Marius Cristea (Bremen).

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică evidențiind rolul sfințeniei și al dragostei în viața credincioșilor, după modelul Sfinților Români, care și-au dedicat viața lui Hristos. În acest context au  fost evocate și momente din  viața Sfinţilor Ştefan cel Mare, Teodora de la Sihla, Paisie de la Neamţ, Constantin Brâncoveanu, Andrei Șaguna dar și aspecte din viața Sf. Luca al Crimeei.  Totodată Ierarhul a îndemnat credincioșii să păstreze unitatea de credință și de neam dobândită cu multă jertfă de înaintașii noștrii.

În încheiere, Preasfinţia Sa a vorbit despre importanța Așezământului Bisericesc din München, făcând apel la toți credincioșii români pentru susținerea acestuia și implicarea noastră, a fiecăruia pentru realizarea acestui proiect atât de necesar românilor din diaspora ca o afirmare a identității și credinței ortodoxe.

Apoi, preotul paroh, Marius Cristea a mulțumit Preasfinției Sale pentru dragostea părintească și purtarea de grijă a PS sale dar și pentru grija și rugăciunea IPS Serafim, Mitropolitul Germaniei cu a cărui binecuvântare a avut loc acest eveniment parohial, și preoților slujitori pentru coliturghisire și i-a invitat pe credincioșii prezenți să se închine la icoana Sf. Luca al Crimeii, oferită cu multă generozitate pentru acest eveniment de părintele Sascha Momirovic, parohul comunității sârbe de la Bremen.

Credincioșii prezenți au primit pachete din partea parohiei, pregătite cu dragoste și bucurie de enoriași. Agapa care a urmat a încununat bucuria Hramului.

Bucură-te Sfinte Luca, vrednicule de laudă!

 

A consemnat PC Pr. Marius Cristea