Tabăra „Bucuria prieteniei” – ediția a III-a

În perioada 7 – 11 iunie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, a avut loc, sub egida Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, a treia ediție a taberei de spiritualitate ortodoxă și limbă română, „Bucuria prieteniei”.
La această ediție au participat 40 de copii din Austria și Germania, iar echipa a fost formată din 9 monitori inimoși, dornici să sădească bucurie, amintiri frumoase, credință și dragoste de Dumnezeu în inimile curate ale copiilor.

Tabara a avut loc în frumoasa locație Europahaus Pulkau, care nu numai că emană o istorie bogată, dar și își propune să întărească dialogul între estul și vestul Europei. Cu generozitate și prietenie, administratorii centrului de tineret ne-au sprijinit, punându-ne la dispoziție toate facilitățile necesare.

Atelierele principale oferite copiilor au fost adevărate oaze de creație, în care ei și-au putut exprima talentul. În cadrul acestora, copiii au avut ocazia să picteze icoane pe sticlă și să exploreze lumea muzicii și a teatrului. De asemenea, copiii au avut ocazia să participe și la atelierele de fotografie, bătut toaca, „Întreabă preotul” sau „Găsește-ți vocația”. În plus, jocurile și diversele activități sportive, precum fotbal, volei, tenis de masă, tras cu arcul, au înveselit momentele de pauză. O mare bucurie le-a adus și atelierul de gătit unde cei mici au pregătit împreună gogoși foarte gustoase.
Timpul frumos de joacă și veselie a fost presărat cu momente de rugăciune. Rugăciunile de dimineață și de seară au fost săvârșite într-o minunată capelă, ce datează din secolul XIII, închinată Sfântului Apostol Bartolomeu. Și pentru că Dumnezeu așează lucrurile așa cum numai El o poate face, aceste momente au culminat duminică, chiar în ziua de pomenire a Sfântului Apostol Bartolomeu, prin participarea la Sfânta Liturghie și împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos a tuturor celor 40 de copii.

Atmosferă de mare emoție am trăit și la „Seara talentelor”, când unii dintre copii ne-au dăruit din talentul și munca lor. Am avut parte de numeroase momente muzicale, dans, origami și chiar o prezentare despre sistemul solar. Impresionant a fost și felul în care copiii spectatori i-au încurajat pe micii artiști care au venit pe scenă.

O prezență binecuvântată și foarte binevenită în mijlocul copiilor a fost maica Marina de la centrul mitropolitan din Nürnberg. Aceasta a coordonat atelierul de pictură, sprijinită de părintele iconograf Răzvan Gască, directorul taberei, dar si atelierul de batut toaca.

De asemenea, pentru a înmulți experiența organizării taberelor pentru copii, s-a alăturat echipei și doamna preoteasă Adriana Horvath din parohia ortodoxă română din Gleisdorf. Copiii mai mari s-au folosit foarte mult de atelierul vocațional organizat de dânsa.

Mulțumim din inimă Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim pentru binecuvântare, îndemn, încurajare și susținere. Mulțumim tuturor părinților care ne-au acordat încredere, încurajându-și copiii să participe la tabără.

Mulțumim tuturor prietenilor care si-au asumat sa faca parte din echipa organizatoare si care, din dragoste de Dumnezeu si de copii, s-au jertfit din plin in aceste zile. Fără sprijinul lor, realizarea acestui proiect minunat nu ar fi posibilă.

Nădăjduim ca toți participanții, mici și mari, să se întoarcă în familiile și în parohiile lor plini de amintiri frumoase, purtând în suflet bucuria prieteniilor închegate și a duhului creștin ortodox.

Pr. Razvan Florin Gască