Taina Sfântului Maslu și Liturghie arhierească în capela ortodoxă din Kevelaer

În 24-25 noiembrie Mitropolitul Serafim s-a aflat în vizită la capela ortodoxă din orașul Kevelaer, important centru de pelerinaj în Germania, unde a slujit Taina Sfântului Maslu și Sfânta Liturghie împreună cu credincioșii ortodocși români, ucraineni și sârbi care beneficiază de această capelă, cu hramul „Sf. Ioan Teologul”.

De peste doi ani, credincioșii români din orașele Kevelaer, Kleve, Goch și valea Rinului Inferior se pot ruga în capelă ortodoxă ocrotită de Sf. Apostol și Evanghelist Ioan, cunoscut ca „Sfântul Ioan Teologul”.
Ideea înființării acestei capele ortodoxe, într-un oraș cunoscut pentru pelerinajele dedicate Maicii Domnului, își are originea la sfârșitul anilor ’70 și a fost adusă la îndeplinire de rector catolic al pelerinajului de la acea vreme, Richard Schulte Stade. La 31 octombrie 1992 capela a fost sfințită în cadrul unei slujbe solemne la care au participat mai mulți episcopi, reprezentanți ai eparhiilor ortodoxe de diferite naționalități din Germania. De atunci, preoții diferitelor jurisdicții ortodoxe au săvârșit diferite servicii religioase pentru credincioși (liturgiile, nunti, botezuri).
Părintele Nicolae Sorin Abuziloaie, parohul comunității ortodoxe române din Duisburg a început, în urmă cu doi ani, să slujească de două ori pe lună (sâmbăta) Sfânta Liturghie, străduindu-se să dea viață unei noi comunități.  Din octombrie a.c., această sarcină a fost preluată de părintele ieromonah Siluan Carstea de la parohia din Düsseldorf.

Vineri, 24 noiembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat la Kevelaer cu ocazia celei de-a 25-a aniversări a întemeierii capelei, la invitația protopopului Stefan Gross (Mitropolia Ortodoxă Bulgară) și a săvârșit Taina Sfântului Maslu de obște pentru credincioși ortodocși de diferinte naționalități. Au mai fost prezenți PPCC preoți Nicolae Sorin Abuziloaie (Duisburg), Cosmin Stan (Mönchengladbach), Daniel Tudorache (Krefeld), Siluan Cârstea (Düsseldorf) și Diac. Dumitru Dura (de la Centrul Mitropolitan), precum și Pr. protopop Stefan Gross (Mitropolia Bulgară) și ipodiaconul Sergios Kuckhoff (Mitropolia Antiohiană). Câteva familii românești din Kevelaer au invitat clerul și credincioșii la o cină în sala Don Bosco a Bisericii Catolice din oraș.

Sâmbătă, 25 noiembrie, Mitropolitul Serafim împreună cu PS Andrej, Episcopul ortodox sârb al Austriei și Elveției și administrator al Eparhiei sârbești pentru Germania au săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în prezența credincioșilor ortodocși români, sârbi și ucraineni.
Mitropolitul Serafim a apreciat activitatea preoților din regiunea Rinului Inferior și s-a bucurat de existența capelei, construită cu eforturile Centrului catolic de pelerinaj din oraș, mulțumind ctitorilor pentru această binefacere. De asemenea, a mulțumit organizatorului acestei ceremonii, protopopul Stefan Gross, pentru activitatea sa.
PS Andrej și-a exprimat, de asemenea, bucuria de a se afla în această capelă și a lăudat practica panortodoxă de frățietate, promițând să participe mai des la serviciile religioase din capelă.
S-a convenit împreună cu ierarhii, ca în fiecare an în luna noiembrie, să fie săvârșită aici o liturghie arhierească panortodoxă pentru a uni pe toți creștinii ortodocși de la Rinul Inferior.

Duminică, 26 noiembrie, credincioșii ortodocși s-au bucurat să aibă la Sfânta Liturghie în mijlocul lor pe ÎPS Isaac, Mitropolitul ortodox Antiohian al Germaniei, care a slujit împreună cu preoți ortodocși din jurisdicțiile română și bulgară.

Ipodiacon Sergius Kuckhoff