Slujire arhierească la Heibronn

În data de 18 și 19 noiembrie 2017 a avut loc vizita pastorală a Părintelui Mitropolit  Serafim în mijlocul credincioșilor din Parohia Ortodoxă Română din Heilbronn. De această dată bucuria acestora de a avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfinția Sa a  fost ocazionată de prăznuirea celui de-al treilea hram a acestei tinere parohii – Intrarea în Biserică a Maicii Domnului.

Urcușul duhovnicesc al celor două zile a debutat sâmbătă seara prin săvârșirea Tainei Sf. Maslu, urmată mai apoi de o Seara duhovnicească care a fost primită și tratată cu foarte mult interes și mulțumire din partea credincioșilor prezenți la această slujbă. Bucuria de a avea alături pe Înaltpreasfinția Sa a fost întregită și prin prezența părinților slujitori Daniel Simionescu (Schwäbisch Hall), a pr. dr. Mihăiță Bratu (Stuttgart) și a pr. dr. Ciprian Nedelcu (Leeds, Marea Britanie).

Parcursul spiritual al acestui praznic a fost culminat cu săvârșirea Sfintei Liturghii, a doua zi de dimineață. În încheierea acestei zile credincioșii s-au bucurat de agapa frățească tradițională, specifică acestor momente duhovnicești.

Cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa a vizitat și noua biserică a parohiei din Heilbronn, de curând achiziționată prin implicarea și susținerea credincioșilor acestei comunități.

A consemnatpr. dr. Ciprian Mocanu