Tineri ortodocşi români din Germania, Austria şi Luxemburg, împreună gustând din bucuria comuniunii – a 16-a întâlnire anuală ATORG, la Münster

Sfârșitul de săptămână 6-8 octombrie a prilejuit multor tineri români ortodocși din parohiile Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului momente de comuniune, de cunoaștere, de rugăciune şi binecuvântare.

Întruniți la Münster, la cea de-a 16-a întâlnire anuală a Asociației Tinerilor Ortodocși Români din Germania (ATORG) cu binecuvântarea și prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și a Preasfințitului Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul, cei peste 250 de participanți au avut posibilitatea de a participa la conferința „Cum s-au format poporul român și limba română” susținută de Prof. Univ. Dr. Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române. Cuvântul distinsului invitat, fără să facă rabat de la rigorile științifice, a fost o prezentare extrem de captivantă, pe înțelesul tinerei generații,  făcând accesibile auditoriului  numeroase informații istorice referitoare la identitatea lor. Cu atât mai captivante au fost întrebările și răspunsurile care au urmat în cadrul a două sesiuni. În cadrul acestora, domnul Ioan-Aurel Pop a oferit numeroase lămuriri cu privire la locul românilor între popoarele europene, identitatea lor deopotrivă latină și ortodoxă, vecinătatea lor cu celelalte popoare din Balcani și Estul Europei, bogăția moștenirii lor culturale, dar și perspective de viitor în ceea ce privește păstrarea identității în diaspora europeană, promovarea valorilor românești în societățile occidentale și prețuirea limbii române.

Un farmec deosebit a dat acestei întâlniri prezența și cântul grupului vocal “Ai lui Ștefan noi oșteni”. În graiul dulce românesc, frumos îmbrăcați în straie populare, talentații tineri de la Liceul Tehnologic „Ion Nistor” din Vicovu de Sus, județul Suceava, pregătiți de domnul prof. Vasile Schipor, au încântat pe cei prezenți prin concertul de cântece tradiționale, prin zâmbetul și voia bună oglindită pe chipul lor şi prin timpul acordat celor doritori de a învăța din tradițiile străbune, în atelierele meșteșugărești bine organizate.

La întâlnire s-a aflat și o echipă a Radio Trinitas și Trinitas TV, canalele media ale Patriarhiei Române, care au realizat mai multe reportaje cu invitații și tinerii prezenți, de-a lungul celor trei zile.

Rugăciunile de dimineață şi de seară, precum şi prezența celor doi ierarhi şi a multor preoți între tineri de-a lungul întregului program, dar mai ales dialogul slujitorilor altarelor cu tinerii au dat un caracter profund duhovnicesc al acestei întâlniri.

Buna organizare coordonată de Pr. Teodor Tăbuş, vicepreședinte ATORG în cadrul centrului de tineret Jugendherberge und Jugendgästehaus Aasee și calda ospitalitate a membrilor Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Ierarh Spiridon” și „Sfânta Muceniță Petronilla” din Münster, păstorită de Pr. Dimitrie Ursache au adus un plus de confort şi destindere celor prezenţi.

Încununarea acestei întâlniri a fost prezența tinerilor la Sfânta Liturghie duminicală, săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul și un sobor de preoți și diaconi la frumoasa biserică „Maria Himmelfahrt” ce găzduiește de șapte ani comunitatea ortodoxă românească din orașul universitar. În lumina cuvântului dumnezeiesc: „Tinere, ţie îţi zic, scoală-te!”, rostit la Evanghelia duminicii a 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain, Luca 7, 11-16), părintele Emanuel Nuțu, consilier cultural al Arhiepiscopiei, a vorbit celor de față despre importanța „cheltuirii” anilor tinereții în credință, curăție și trăirea virtuților, în contrast cu riscanta îngropare a celor mai frumoși ani ai vieții în plăcerile și ispitele veacului.

La încheierea slujbei, Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, președintele ATORG, a făcut cunoscut faptul că organizarea următoarei întâlniri anuale (2024) a fost încredințată Parohiei „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena, aceasta fiind a doua oară când întâlnirea se va desfășura în Austria.

Toți participanții s-au ospătat din belșug, după buna tradiție românească, la agapa organizată de preotul și credincioșii parohiei-gazdă din Münster, care au primit laudele tuturor pentru exemplara organizare.