Transport umanitar la Petroşani de la Parohia Konstanz

Sâmbătă, 17 decembrie 2016 din regiunea Bodensee-Konstanz a plecat un transport cu ajutoare către „Asociația Umanitară și Etnografica Sf. Varvara” din Petroșani, Jud. Hunedoara, la iniţiativa Părintelui Ionel Nemeş, originar din acest oraş minier.

 În perioada Postului Crăciunului, Parohia Ortodoxă Română „Pogorârea Sfântului Duh” din Konstanz a organizat o colectă de alimente, uz  casnic, îmbrăcăminte  etc. pentru Centrul social „Sf. Varvara” din Petroșani. După cum se știe, zona minieră Valea Jiului trece printr-o perioadă dificilă, deoarece mineritul a murit și minerilor nu li s-a oferit o altă alternativă pe piața muncii și astfel au ajuns în pragul sărăciei.

În urmă cu câţiva ani Prot. Octavian Pătrașcu a gândit  să construiască o biserică într-o zonă mărginaşă, extrem de săracă din oraşul Petroşani. Cu  credinţa în Dumnezeu și cu ajutorul oamenilor a reușit să ridice o frumoasă  biserică de lemn în stil maramureșean. Însă gândul preotului nu s-a oprit aici, ci a dorit ca pe lângă  îngrijirea  sufletească să o asigure și pe cea filantropică,   Aşadar a  pus bazele unui centru social la subsolul bisericii. Acest proiect la început a fost finanţat din fonduri PHARE-RICOP, iar mai târziu aceste fonduri au încetat și astfel Asociația respectiv Parohia  „Sf. Varvara” trebuie să asigure asistență socială și religioasă la oamenii cu probleme. Lucrul acesta nu e lipsit de greutăți, deoarece lipsesc resursele necesare acestui proiect și totuși cu eforturi mari se ajută oamenii săraci și peste 150 de persoane defavorizate primesc o masă caldă la cantina de la subsolul Bisericii. Credincioșii parohiei noastre sub îndrumarea Pr. Ionel Nemeș s-au solidarizat cu suferința și necazurile acestor oameni și au strâns ajutoare: alimente, obiecte de uz, casnic, îmbrăcăminte, bani, etc  la fel cum au făcut-o și-n Postul Paștelui, când un camion a plecat către Satul de copiii al Pr. Nicolae Tănase de la Valea Plopului. Aceste ajutoare au fost trimise sâmbătă, 17 decembrie ac. cu un camion oferit gratis prin ambilitatea firmei de transport-Ahead Logistics Ltd. din București. Aducem mulțumiri în primul rând lui Dumnezeu și după aceea la toți cei care s-au implicat în acest proiect.

A consemnat Pr. Ionel Nemeș, Konstanz