Concert şi târg de Crăciun la Biserica Sf. Antonie din Viena

În duminica dinaintea Naşterii Domnului, la Biserica Sf. Antonie din Viena s-a desfăşurat, după Sf. Liturghie, un târg de Crăciun, în cadrul căruia au fost oferite spre vânzare diferite podoabe şi felicitări de Crăciun pregătite cu mare măiestrie de către un grup inimos de mame, bunici şi copii. Banii strânşi au fost donaţi pentru pictura Bisericii. Proiectul a fost coordonat de preoteasa Patricia Moga şi arh. Delia Buta.

O altă activitate dusă la bun sfârşit în aceste zile a fost trimiterea a peste 80 de pachete-cadu cu lucruri noi către copii din familii defavorizate din România. Cutiile au fost luate în primire de arhim. Teofan Mada, vicarul Arhiepiscopiei Aradului şi date la cazurile sociale monitorizate de Arhiepiscopie.

În aceeaşi zi, seara, a avut loc un concert instrumental oferit de maeştrii Tudor Andrei (vioară) şi Adrian Stanciu (violă). În a doua parte au concertului, peste 20 de copii (în mare parte copii ai Bisericii Sf. Antonie) au interpretat la vioară şi la pian colinde din repertoriul românesc şi internaţional. Publicul austriac şi român prezent a apreciat acest dar deosebit oferit de copii.

A consemnat Pr.Dr. Ioan Moga – Viena