Trei decenii de slujire în Parohia „Buna Vestire” din München

În a cincea duminică a Postului Mare (25 martie) Mitropolitul Serafim s-a aflat, la invitația părintelui paroh ic. stavr. Simion Felecan, în parohia „Buna Vestire” din München unde s-a rugat împreună cu credincioșii de sărbătoarea hramului uneia dintre cele mai vechi și mai dinamice comunități românești din Germania.

În preambulul vizitei pastorale, Înaltpreasfințitul Serafim a cercetat stadiul construcțiilor pe șantierul viitorului Așezământ Bisericesc Românesc „Înălțarea Sfintei Cruci” și „Sf. Ier. Calinic de la Cernica” din cartierul Aubing al capitalei Bavariei. Lucrările, începute în toamna anului 2017 și supravegheate zilnic de PS Episcop-vicar Sofian Brașoveanul, avansează într-un ritm rapid, urmând ca în luna aprilie, după încheierea lucrării la subsolul bisericii și al celor două clădiri ale complexului, să aibă loc slujba de așezare a pietrei de temelie la locul unde va rămâne definitiv, în zona altarului.

Vizita pastorală a Mitropolitului a început sâmbătă seara în biserica de lemn în stil maramureșean „Sfânta Maria” a Parohiei „Buna Vestire” din sudul Münchenului, cu slujba Sfântului Maslu săvârșită de ierarh împreună cu părintele paroh ic. stavr. Simion Felecan.

Duminică dimineața, la slujba arhierească au participat, împreună cu Mitropolitul Serafim și părintele Simion, PC Pr. Dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, PC Pr. Dumitru Mureșan (Parohia Rosenheim) și PPCC Diaconi Dumitru Dura (Secretar eparhial), Adrian Sandu și Romulus Băluță (München), alături de un număr impresionant de credincioși români, care s-au rugat împreună la Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare și s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

În predica sa, ÎPS Serafim a vorbit celor prezenți despre însemnătatea praznicului Bunei Vestiri, care este a doua mare sărbătoare anuală în cinstea Maicii Domnului, după praznicul Adormirii și care, la începutul primăverii prin însemnătatea sa teologică poate fi asemănată cu un Paști mai mic, prevestitor al Sfintelor Paști celor mari. Maica Domnului este foarte cinstită în Ortodoxie, iar pelerinajele cu ocazia sărbătorilor dedicate Sfintei Fecioare constituie cele mai însemnate momente de întâlnire între ortodocșii din diferite comunități. Ierarhul a amintit de pelerinajul de la Mănăstirea Nicula, de care părintele paroh Felecan este legat într-un mod deosebit, iar mai mult decât atât, frumoasa biserică de lemn din München amintește prin catapeteasma sa de biserica mănăstirii ardelene atât de îndrăgite. Mitropolitul Serafim a reamintit despre rosturile unei parohii, care este o mare familie duhovnicească, întemeiată pe credință și dragoste și care funcționează pe trei principii apostolice: ascultarea Cuvântului lui Dumnezeu din Scripturi și din slujbele bisericești, împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului și milostenia ca roadă a dragostei creștinești. Părintele Mitropolit a lăudat activitatea pastorală excepțională a părintelui Simion, materializată în numeroase proiecte și în special în construcția bisericii de lemn din complexul parohial românesc situat în cartierul Fasangarten. Cu efortul său deosebit, biserica a devenit o minune a Maicii Domnului, fiindcă înainte de începerea șantierului nu se știa dacă terenul este apt pentru construcții sau contaminat chimic și nici dacă putea fi scos din utilitatea Căilor ferate Germane și dat în folosință publică. Însă prin rugăciunile părintelui paroh, ale consilierilor și ale enoriașilor parohiei, care nu și-au pierdut deloc încrederea în ajutorul lui Dumnezeu, vechea gară și terenul neînsemnat au devenit o oază de pace și o frumoasă carte de vizită pentru tot ceea ce este mai frumos la români. Înaltpreasfinția sa a amintit în cuvântul său și de întemeierea Mitropoliei noastre în urmă cu 25 de ani la inițiativa Părintelui Simion care a organizat mai multe întâlniri ale preoților români din Europa Occidentală în vederea revenirii tuturor sub jurisdicția Bisericii-Mamă.

În încheiere, mitropolitul Serafim a îndemnat pe credincioși să susțină zidirea Așezământului mănăstiresc din München-Aubing, care este o lucrare mare şi de importanţă deosebită pentru toţi românii din Mitropolie, iar aceasta cere jertfa tuturor.

În cuvântul de mulțumire, părintele Simion Felecan și-a adus aminte cu emoție de primul hram al parohiei, care a avut loc cu 30 de ani în urmă, la 25 martie 1988, printre participanți numărându-se părintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa, care se stabilise în America numai de câțiva ani și părintele Dumitru Popa de la Freiburg, mulți ani vicar al vicariatului parohiilor românești din Europa Occidentală. La acel moment, vrednicul de pomenire părinte mărturisitor Gheorghe Calciu s-a bucurat de venirea în München a părintelui Simion și l-a îndemnat să rămână alături de credincioși, ceea ce a constituit la acea vreme o mare încurajare, fiindcă fiecare cuvânt al părintelui Calciu avea o mare putere pentru românii din Diaspora.

Slujba s-a încheiat cu o colectă pentru sprijinirea copiilor din Vaslui și Botoșani, incluși în programul umanitar „Burse pentru copii săraci din Moldova” promovat în Mitropolie. Slujitorii și credincioșii s-au întreținut apoi la tradiționala agapă creștinească, pregătită în centrul parohial, iar apoi ierarhul preotul paroh și consilierii parohiali au discutat în cadrul unei ședințe a consiliului comunității din această parte a orașului München.