Proiect didactic pascal la Salzburg

 

Duminică, 1 aprilie copiii din Parohia Ortodoxă Română „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil“ din Salzburg au participat la sfânta slujbă de Florii, apoi la o activitate didactică creștină, dedicată încondeierii ouălor de Paști în sala „Sf. Apostol Andrei“.

 

Încondeierea ouălor reprezintă obicei străvechi în tradiția românească. Ele sunt o mărturie a datinilor, credinței și obiceiurilor pascale, reprezentând un element din cultura spirituală specific ortodoxă românească. Oul, însuși purtător de viață, devine un simbol al învierii, al purificării, al veșniciei.
Activitatea a fost coordonată de cadre didactice, care au vorbit elevilor despre semnificația culorilor de bază specifice acestei perioade liturgice, roșul semnificând Jertfa, galbenul lumina, verdele simbolul naturii, al regenerării, albastrul infinitul cerului. Copiii au pictat cu entuziasm și bucurie,  cu convingerea că astfel contribuie la păstrarea acestui obicei creștin. Ouăle au fost împodobite cu imagini și elemente pascale, îndeosebi Sfânta Cruce ca simbol al biruinţei morții și cale spre Înviere, soarele, pasările, motive populare.
Ouăle frumos decorate au fost apoi prezentate părinților și oaspeților.În semn de recunoaștere a îndemânării, copiii au primit daruri.


Pr. Dr. Dumitru Viezuianu, Salzburg