Trei ierarhi au sfințit biserica românească din Haugesund (Norvegia)

Articol preluat de pe pagina de știri www.doxologia.ro a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

Duminică, 22 septembrie 2019, IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de IPS Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei Europei Centrale şi de Nord  împreună cu PS Părinte Macarie, Episcopul românilor din Europa de Nord au sfinţit prima biserică ortodoxă românească din Regatul Norvegiei, la Haugesund. Lăcașul a fost construit acum o sută de ani, iar astăzi aparține parohiei româneşti de aici.

Biserica are ca hram cinstirea icoanei cea de toţi fericită a Maicii Domnului, fiind ocrotită, de asemenea, de către Sfântul Macarie cel Mare şi Sfântul Macarie Alexandrinul. Târnosirea bisericii a fost urmată de slujirea Sfintei Liturghii, unde, alături de arhierei, au slujit şi cei cinci preoţi români din Regatul Norvegiei. Răspunsurile la strană au fost date de către membrii grupului de muzică bizantină „Anastasios” din Târgu Mureș.

Parohia a fost înfiinţată prin Decizia nr. 42 din data de 26.03.2013, a Părintelui Episcop Macarie, iar în data de 4 mai 2014 a fost încredinţată spre păstorire părintelui Dumitru Valeriu Chiorbeja. Catapeteasma bisericii este din lemn de paltin, lucrată de Liviu Lupescu, Ion Lupu şi Nicolae Tudosia, după planurile zugravului Mihai Coman din Bucureşti.

Pericopa din Sfânta Evanghelie a fost explicată într-un cuvânt de învățătură de către IPS Părinte Teofan, care a subliniat că biserica sfinţită astăzi trebuie să fie pentru românii ortododocși de aici o adevărată legătură cu Hristos, cu Biserica Sa, cu ţara şi, în acelaşi timp, corabie a călătoriei lor spre Împărăţia Cerurilor.

„Doar Biserica poate oferi creştinilor mijloacele prin care aceştia pot rezista cântecului sirenelor care îi cheamă spre obţinerea de averi, putere şi plăceri vătămătoare ale sufletului, împiedicându-i să sesizeze profunzimea lucrurilor, împiedicându-i pescuiască la adânc”, a spus IPS Teofan.

De asemenea, IPS Serafim a ţinut cuvânt de învăţătură înainte de împărtăşirea credincioşilor, subliniind elementele care sudează o comunitate şi faptul că oamenii au nevoie de cuvânt viu, cuvânt pe care îl găsesc în Biserica lui Hristos.

La finalul slujbei, PS Macarie a oferit IPS Teofan Crucea Nordului pentru ierarhi, cea mai înaltă distincție a Episcopiei Europei de Nord. La rândul său, IPS Teofan a oferit părintelui paroh Crucea Moldavă şi un set de Sfinte Vase.

 

Foto:  www.doxologia.ro. Video: Episcopia Europei de Nord.