Turnarea clopotelor pentru noua biserică din Viena

Vineri, 12 iulie 2019, a avut loc la Innsbruck, în Austria, turnarea celor trei clopote care vor fi așezate în cloptnița/zvonița noii biserici din sectorul 2 al Vienei.
Am avut marea bucurie ca Înalt Preasfințitul Părinte Mitropolit Serafim să fie alături de familiile care au donat aceste clopote și să binecuvinteze această lucrare printr-o rugăciune săvârșită în turnătorie, în prezența familiei Grassmayr, a muncitorilor și a peste 200 de persoane din diferite țări.

 Imediat după rugăciune, în fața tuturor, aliajul format din 78% cupru electrolitic, cu puritatea de 99,99%, şi 22% staniu electrolitic, cu aceeaşi puritate, încălzit la 1150 de grade a fost turnat în formele pregătite dinainte pentru a da naștere clopotelor.
Ne-am bucurat de o primire cu totul deosebită din partea directorului Grassmayr, care și-a exprimat onoarea de a-l avea oaspete pe Părintele Mitropolit Serafim. Ni s-a făcut o prezentare amănunțită a fabricii și istoriei ei de peste 400 de ani și a tehnicilor de turnare. Membrii familiei Grassmayr sunt deja la a 15 generație de fideli păstrători ai secretului realizării sunetului cristalin de clopot.
La turnarea clopotelor, pasul cel mai emoționant îl constituie momentul în care, aliajul încălzit la o temperatura de 1150 grade Celsius, curge în forma clopotului. Am înțeles din prezentare că o importanță aparte asupra calităților clopotelor Grassmayr o are răcirea controlată, într-o foarte lungă perioadă de timp.
După răcire, clopotele dăruite de cele trei familii (Fam. Stanoia, Fam. Mikhail, Fam. Messner) Bisericii noi din Viena vor fi acordate si armonizate in notele DO-MI-SOL. Greutatea acestora diferă, astfel, respectând ordinea prezentată mai sus, vor cântări: 270 kg., 137 kg., respectiv 82 kg.
Multumim și Pr. Mircea Oniga de la Parohia românească din Innsbruck pentru împreuna-slujire.
Ne rugăm ca Dumnezeu să răsplătească marea jertfă a donatorilor!

A consemnat Pr. Emanuel Nuțu, Viena