Mitropolitul Serafim la hramul Parohiei românești din Chemnitz

Pentru a treia oară de la înființarea ei, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Serafim vizitează comunitatea românilor din Chemnitz și împrejurimi, care și-au sărbătorit duminică, 7 iulie, hramul. Cu această ocazie a hirotesit pe părintele paroh, ierom. med. Athanasie Ulea, întru protosinghel și a sfințit catapeteasma bisericii și o troiță de lemn.

 

Înaltpreasfințitul Serafim a prezidat în data de 6 iulie întâlnirea de protopopiat a preoților din Germania de Est. Au participat Protoiereul Ioan Forga din Leipzig, Protosinghelul Clement Lodroman din Berlin, Părintele Sebastian Schipor din Dresda, Părintele Tudor Mustea din Halle, Diaconul Dumitru Dura, secretar eparhial și Părintele Athanasie Ulea, gazda întâlnirii. Aici s-au discutat mai ales probleme cu privire la formarea continuă a preoților și viitorilor preoți.

Sărbătoarea Parohiei Sfinții Ștefan cel Mare și Vitus a început în seara de 6 iunie, cu Taina Sfântului Maslu. Acesta a fost urmat de o conferință a Părintelui Mitropolit Serafim care a dat sfaturi și răspunsuri practice la întrebările celor prezenți.

A doua zi, duminica, slujba a început după tradiționala primire cu pâine și sare. Înainte de Sfânta Liturghie a avut loc hirotesirea de către ÎPS Serafim întru citeț a inginerului și teologului Dr. Alexander Galle, german convertit în urmă cu trei ani la Ortodoxie.

În cuvântul de învățătură rostit în limbile germană și română după citirea Evanghelii a Duminicii a treia după Rusalii, despre grijile lumești, Părintele Protopop Ioan Forga a prezentat practic și concis sfaturi pentru reușirea trecerii peste grijile acestei lumi. Un aspect important este timpul și ceea ce facem noi cu el. De aceea este foarte important a prioritiza activitățile și preocupările noastre. Astfel, pe primul loc ar trebui să fie Dumnezeu, apoi familia, apoi munca și celelalte, căci dacă Dumnezeu este în centru, totul se va aranja la locul firesc. Neputând sluji și lui Dumnezeu și lui mamona, omul este pus să aleagă. Părintele Protoiereu a explicat că mamona nu înseamnă diavol, ci cuvântul provine etimologic din aramaică, probabil pe filieră siriană, semnificând bogăție sau profit. De aceea, creștinul nu poate ajunge la Dumnezeu îngrijându-se pentru bogăția acestei lumi. Surplusul primit de la Dumnezeu, așa cum se spune în slujba cununiei, trebuit dăruit celor care au nevoie de el.

În cuvântul adresat comunității, Părintele Mitropolit a apreciat cuvintele Părintelui Ioan, amintind de greutățile trăirii în comunitate, de ispitele dezbinării și ale supărării din diferite motive. Mai mult, omul găsește vinovat mereu în ceilalți, acuzând pe fiecare în parte, iar în final chiar pe preot. Fiecare este îndemnat să caute rezolvarea problemelor la sine, pentru a putea conviețui în pace cu unul cu altul, așa cum ne-a învățat Hristos.

Înaltpreasfinția Sa a apreciat activitatea duhovnicească și gospodărească a părintelui ieromonah Athanasie Ulea, care este și medic psihiatru la o clinică din orașul Plauen, iar la finalul Sfintei Liturghii l-a hirotesit pe tânărul slujitor întru protosinghel.

Sărbătoarea parohiei a continuat cu sfințirea, de către Părintele Mitropolit, cu Sfântul și Marele Mir a catapetesmei frumos sculptate de tinerii de la Atelierul „Crucea din Lemn” – Bicaz, județul Neamț. Tot aceștia au sculptat și troița care veghează la stradă mica biserică ortodoxă, și care dă de veste trecătorilor că aici se află un loc de credință și cultură creștină și românească, și care a fost sfințită tot atunci. La agapă, printre altele, micii proaspeți tradiționali au fost savurați alături de o bere nemțească rece.