Un nou statut al Comunității Ortodoxe Române din Viena, Austria de Jos și Burgenland

În data de 7 noiembrie, după amiaza, în Biserica Parohiei Sf. Antonie cel Mare din Viena (sector 15), a avut loc Adunarea Generală a Comunității Ortodoxe Române „La Sfânta Înviere“ din Viena, Austria de Jos și Burgenland, sub președinția Înaltpreasfințitului Mitropolit Serafim. La Adunare au fost prezenți preoții celor 10 parohii din aceste trei landuri austriece, însoțiți de membrii Consiliilor Parohiale pe care le conduc.

În total, la întâlnire au participat circa 70 de persoane. Scopul principal al Adunării a fost discutarea finală și aprobarea noului statut al comunității, care, din anul 1967, este corporație de drept public. Noul statut a fost realizat în ultimii ani, în urma mai multor întâlniri dintre Mitropolitul Serafim și preoții acestei regiuni, împreună cu experți juridici și cu reprezentanții Oficiului pentru culte ai statului austriac.

Pr. prof. Ioan Moga, gazda întâlnirii, a subliniat caracterul istoric al acestei adunări. IPS Mitropolit a explicat necesitatea unei organizări administrative mai bune, prin descentralizare și organizarea a trei „Kirchengemeinden” în Austria, de fiecare aparținând mai multe parohii. IPS Sa a accentuat, de asemenea, realitatea unui număr crescut de români ortodocși în Austria și eforturile pastoral-misionare rodnice depuse de toți preoții.

Pr. vicar dr. Nicolae Dura a dat citire statutului, iar toți cei prezenți au putut face comentarii sau aduce ultime îmbunătățiri. La final, statutul a fost votat în unanimitate. Comunitatea ortodoxă română (Kirchengemeinde) din Viena, Austria de Jos și Burgenland este personalitatea juridică în cadrul căreia sunt organizate parohiile canonice ortodoxe române din această regiune. Statutul stabilește încă din preambul faptul că această „Kirchengemeinde“ se află în jurisdicția Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburugul și este în comuniune canonică cu Patriarhia Română.

Ca nou președinte al Comunității ortodoxe române din Viena, Austria de Jos și Burgenland a fost ales în unanimitate pr. prof. dr. Ioan Moga, iar ca vicepreședinte pr. Cătălin Soare de la parohia St. Pölten.

La propunerea pr. vicar Nicolae Dura, Adunarea a discutat și decis o serie de măsuri pastorale pentru combaterea crizei ecologice cu care se confruntă planeta. Parohiile ortodoxe române prezente și-au asumat ca pe viitor, prin accentuarea rolului postului, prin cursuri ecologice cu tinerii, dar și prin măsuri administrative (energie verde etc.) să își sensibilizeze enoriași pentru o atitudine ecologică mai activă.

A doua zi, de Sfinții Arh. Mihail și Gavriil, IPS Mitropolit Serafim a slujit Sf. Liturghie la Parohia Sf. Antonie. Printre altele, IPS Sa a apreciat armonia liturgică și duhovnicească realizată de cele două străni și a apreciat eforturile și activitățile depuse în parohie.

După amiază, Mitropolitul Serafim a participat la lucrările Conferinței episcopilor ortodocși din Austria.

Pr. Dr. Ioan Moga, Viena