Unirea Principatelor Române, sărbătorită în Parohia „Buna Vestire” din München

Duminică, 29 ianuarie 2023, după Sf. Liturghie, membrii Parohiei Ortodoxe Române „Buna Vestire” din München au sărbătorit Unirea Principatelor Române. Părintele paroh dr. Alexandru Nan a vorbit despre importanța acestui eveniment istoric, iar copiii Școlii parohiale au prezentat un frumos program închinat Micii Uniri, sub îndrumarea doamnelor Elisabeta Motoc, Florentina Micșa și Daniela Nan.

În duminica a 17-a după Rusalii, preotul paroh Alexandru Nan, părintele Atanasie Ulea și diaconul Ștefan Umbrărescu au săvârșit Sf. Liturghie în Biserica “Sf. Maria”, prima biserică românească ridicată în München. La momentul potrivit, pr. Alexandru Nan a tâlcuit pericopa evanghelică a duminicii, evidențiind credința femeii caneneece, dar, mai ales, universalitatea învățăturii creștine. Părintele Alexandru a evidențiat câteva virtuți ale femeii cananeence: credința puternică, smerenia, inteligența și rugăciunea stăruitoare, îndemnându-i pe credincioșii prezenți, ca-n rugăciunile lor, să mijlocească nu numai pentru copiii bolnavi, ci și pentru părinții care-și văd copiii în boală, în suferință. În partea a doua a cuvântului său, pr. Alexandru a făcut o scurtă incursiune în istoria modernă a României, scoțând în evidență principalele etape care au dus la realizarea acestui ideal al românilor din cele două provincii românești.

După acest cuvânt, copiii Școlii parohiale au prezentat un frumos program închinat Unirii Principatelor. Cu glasurile lor calde și nevinovate, aceștia au recitat poezii specifice momentului istoric comemorat și apoi au cântat Hora Unirii.La final, pr. Alexandru Nan le-a mulțumit copiilor, doamnelor care au coordonat copiii pentru realizarea acestui program (Elisabeta Motoc, Florentina Micșa și Daniela Nan) și i-a felicitat pe toți cei prezenți cu ocazia Unirii Principatelor.

De asemenea, părintele paroh Alexandru Nan a reluat invitația adresată copiilor și tinerilor, de a participa la activitățile Școlii parohiale, cerându-le părinților să facă efortul de a-i înscrie și aduce la aceste activități. Școala parohială, înființată în timpul pr. Simion Felecan, care și-a sistat aproape toate activitățile în perioada pandemiei, a fost reactivată la sfârșitul lunii noiembrie 2022, după instalarea noului paroh.

A consemnat pr. dr. Alexandru Nan