Roade și perspective misionare noi la Viena: vizită pastorală a Mitropolitului Serafim în capitala Austriei

În perioada 27-30 ianuarie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a făcut o vizită pastorală în capitala Austriei, vizitând cele trei parohii vieneze, întâlnindu-se cu toți preoții din protopopiat și dând noi impulsuri misionare pentru păstorirea românilor ortodocși din această regiune.

Astfel, în seara zilei de 27 ianuarie, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit, alături de slujitorii protopopiatului Viena, Austria Inferioară și Burgenland, pentru prima dată un Sf. Maslu de obște în localitatea Mödling din sudul Vienei. În zona Mödling există mulți români ortodocși, stabiliți în diferite perioade ale istoriei recente. La inițiativa părintelui protopop Ioan Moga și la dorința credincioșilor, slujba a vrut să dea un semnal de grijă misionară a Bisericii față de toți acești fii și fiice ale ei. La Sf. Maslu, organizat în Biserica romano-catolică Sf. Mihail, au participat foarte mulți credincioși, majoritatea covârșitoare venind din zona Mödling. Înaltpreasfinția Sa a tâlcuit două din cele 7 pericope evanghelice de la Sf. Maslu, punându-le la inimă celor prezenți o nădejde necondiționată în voia dumnezeiască lucrătoare în viețile noastre. Pe viitor se are în vedere întărirea prezenței liturgice în acest oraș.

Sâmbătă dimineața (28 ianuarie) Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a slujit dumnezeiasca Liturghie în Biserica „Sf. Ap. Andrei” din Viena. Din soborul slujitor au făcut parte părintele paroh Nicolae Dura (Vicar pentru Austria) precum și preoții Emanuel Ştefan Nuţu (consilier cultural), Ioan Cristian Popa, Răzvan Gască, Cătălin Soare şi diaconul Dumitru Dura (secretar eparhial). În cadrul slujbei a fost încadrată și Taina Sf. Botez pentru pruncul Serafim, fiul părintelui Ioan Cristian şi al preotesei Anca-Elena Popa şi pentru pruncul Dominic, fiul lui Flavius-Vlad şi al Adrianei Lavinia Costea. Părinte Mitropolit Serafim a rostit cuvântul de învăţătură pentru credincioşii prezenţi în biserică şi le-a împărtăşit sfaturi arhiereşti.

În după amiaza aceleiași zile, Mitropolitul Serafim a participat și a binecuvântat cursurile Școlii Parohiale din Parohia „Sf. Antonie cel Mare” din Viena, aflată la ceas aniversar, și a săvârșit Vecernia în paraclisul acestei biserici (mai multe despre aceste evenimente, aici).

Duminică dimineață, ca ecou al hramului principial (Sf. Cuv. Antonie cel Mare), ierarhul a săvârșit Sf. Liturghie în Biserica parohială din sectorul 15 vienez, parohie înființată la începutul anului 2014 și păstorită de la început de pr. prof. dr. Ioan Moga. Din soborul de slujitori au mai făcut parte preoții Viorel Ghera, Ștefan Lungeanu, Marian Toșu precum și diaconii Dumitru Dura (secretar eparhial) și Alin Buliga. Enoriașii s-au bucurat de prezența ierarhului și de cuvântul duhovnicesc. La final, Înaltpreasfințitul Serafim a hirotesit pe părintele prof. Ioan Moga întru iconom stavrofor pentru toată activitatea depusă în slujba Bisericii în cei 18 ani de preoție în Diaspora.

După amiaza a urmat o întâlnire fructuasă cu parohii vienezi – părintele dr. Nicolae Dura (Vicar pentru Austria), părintele consilier cultural Emanuel Nuțu și părintele protopop prof. Ioan Moga. Ulterior a avut loc o ședință cu toți clericii protopopiatului Viena – Austria Inferioară – Burgenland din care fac parte în momentul de față 10 parohii. S-au discutat teme actuale privind intensificarea activității pastoral-misionare în această zonă, crearea de noi puncte de slujire sau parohii, îmbunătățirea coordonării în cadrul noului protopopiat, asumarea pastorației din închisori etc. De asemenea s-au pus în discuție viitoarele proiecte din diferitele departamente ale Mitropoliei. După ședință, clericii au participat la o agapă oferită de parohie și l-au felicitat pe părintele Cătălin Soare, paroh la St. Pölten, care a împlinit vârsta de 40 de ani.

Ultimul popas duhovnicesc din cadrul vizitei pastorale a Înalt Preasfințitului Părinte Mitropolit Serafim la Viena a fost în Biserica „Pogorârea Sf. Duh” și „Sf. Ștefan cel Mare”.

În zi de sărbătoare a Sfinților Trei Ierarhi, Părintele Mitropolit Serafim a oficiat aici Sf. Liturghie, împreună cu un sobor de cinci preoți (părintele paroh Emanuel Ștefan Nuțu, Pr. Petru Bona, Pr. Razvan Florin Gască, Pr. Marian Toșu, Pr. Cristian Ioan Popa) și trei diaconi (diac. Dumitru Dura, secretar eparhial, diac. Theodore Coresi și diac. Alin Buliga) si a ținut cuvânt de învățătură despre viața, activitățile si scrierile celor trei mari ierarhi ai Bisericii dar și despre viața lor duhovnicească, model de trăire si pentru noi cei de astăzi.

La momentul potrivit, Mitropolitul Serafim a hirotonit întru diacon pe teologul Nicolae Bona, iar Pr. Cristian Ioan Popa, care se va ocupa de acum înainte de formarea unei noi parohii în orașul Mödling a fost hirotesit întru duhovnic.

Părintele Mitropolit a remarcat și felicitat la sfârșitul Sfintei Liturghii performanța deosebită a corului bisericii, care în frumoase armonii împodobește slujbele religioase si a felicitat pe părintele Diacon Dr. Theodore Coresi și pe doamna Dr. Ecaterina Coresi pentru implicare în activitățile muzicale cu cei mari și cu cei mici.

De asemenea, ierarhul a ținut să aducă la cunoștință credincioșilor acestei parohii faptul că, de la 1 ianuarie 2023, Pr. paroh Emanuel Stefan Nuțu a fost numit în funcția administrativă de consilier cultural al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, cu misiunea de a coordona la nivelul Arhiepiscopiei activitățile culturale, catehetice, taberele, pelerinajele, întâlnirile tinerilor ortodocși si altele.

Chiar dacă a fost o zi de lucru pentru românii trăitori în Viena, mulți credincioși au fost prezenți și au primit Taina Sfintei Împărtășanii.