Viena: Duminică 20, octombrie va avea loc sfințirea crucilor noii biserici

Duminică, 20 Octombrie 2019 (orele 16:00) cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, la șantierul noii biserici din Bruno-Marek-Allee, sectorul 2 al Vienei va avea loc slujba Vecerniei săvârșită de PS Macarie, Episcopul Europei de Nord. Ierarhul va săvârși apoi slujba de sfinţire a celor 4 cruci destinate a fi puse pe biserica în construcţie și pe clopotniță.

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, slujba de sfințire a crucilor va fi oficiată de către Preasfintitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, înconjurat de un sobor de preoți, iar răspunsurile la strană vor fi date de Corala „Sf. Ștefan cel Mare”, dirijată de Dl. Sebastian Eugen Pasaniuc.
Pe pagina sa de Facebook, părintele Emanuel Nuțu, responsabil cu construcția acestui așezământ, mulțumește donatorilor celor patru cruci și menționază adresa la care va avea loc slujba: la intersecția Taborstrasse cu Nordbahnstr., unde se află intrarea în șantier, precum şi locuri de parcare.

Foto: Pr. Emanuel Nuțu