Vizită arhierească în Altötting – orașul Maicii Domnului

În zilele de 19 și 20 septembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord s-a aflat în mijlocul credincioșilor Parohiei Ortodoxe Românești „Adormirea Maicii Domnului” din Altötting, Germania, parohie înființată la începutul acestui an, cu concursul PC Părinte Constantin Bartok de la Traunreut și păstorită de părintele Cristian Ștefan.

Cu ocazia vizitei pastorale, Părintele Mitropolit Serafim a săvârșit seara, 19 septembrie, Taina Sfântului Maslu, iar a doua zi, de Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, Sfânta Liturghie în cadrul căreia le-a vorbit credincioșilor prezenți despre simbolul Crucii și importanța purtării ei, indiferent de situațiile care ne sunt puse înainte: „Să cinstim și să ne fie dragă Crucea. Crucea, în sens duhovnicesc sau mistic înseamnă suferința pe care Mântuitorul nostru Iisus Hristos a răbdat-o de bună voie pentru mântuirea noastră. Mântuitorul a luat asupra Sa păcatele lumii întregi și le-a ispășit prin moartea de bună voie pe Cruce. De aceea suntem datori să-L iubim pe Hristos Domnul Care a suferit pentru noi și să ne purtăm și noi Crucea suferințelor noastre. Mântuitorul ne spune, prin cuvintele Evangheliei de astăzi că „cel ce voiește să vină după Mine să se lepede de sine, să-și ia Crucea sa și să-Mi urmeze Mie”. Să avem răbdare în purtarea necazurilor, să le punem pe seama păcatelor noastre și să nu dăm vina pe alții.  „Prin răbdarea voastră vă veți mâtui sufletele voastre”, ne spune Domnul. Să avem nădejde în ajutorul lui Dumnezeu care nu va întârzia să vină dacă ne rugăm mult și ne smerim”.  
Cu ocazia vizitei în Parohia Ortodoxă Altötting, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a vizitat locurile sfinte de pelerinaj închinate Maicii Domnului din oraș, dintre care cel mai important edificiu, care datează din secolul XV, este așa numita „Gnadenkapelle” unde este adăpostită statuia Maicii Domnului, la care anual vin circa un milion de pelerini din toate colțurile lumii pentru a se închina. Locul este cunoscut pentru numeroasele vindecări care au avut loc aici, motiv pentru care multe dintre ofrandele votive care au fost date altarului de-a lungul secolelor sunt expuse în pridvorul care înconjoară biserica. Pelerinajul ierarhului a fost acompaniat de prelatul Günther Mandl, decanul orașului care a prezentat delegației române istoricul locurilor sfinte din Altötting, oraș cunoscut drept inima Bavariei.