Vizită arhierească în nord-vestul Germaniei

IPS Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în 4-6 martie într-o vizită pastorală în parohiile din Protopopiatul Germaniei de Nord (Oldenburg, Emden, Vechta, Bremen), unde a săvârșit Sf. Maslu, Sfânta Liturghie și Taina Botezului. Ierarhul a prezidat întâlnirea preoților din protopopiat și a avut o întâlnire cu primarul general al orașului Emden, dl. Tim Kruithoff.

Înaltpreasfinţia Sa a săvârşit vineri, 4 Martie 2022, Taina Sfântului Maslu în Parohia din Oldenburg însoțit fiind de PC Diac. Dumitru Dura (secretar eparhial), Pr. Protopop Marius Gabriel Matei, Pr. Andrei Bărbulescu (Oldenburg), Pr. Cătălin Patriche (Bremen – Bremerhaven) și Pr. Vlad Cătălin Lia (Emden).

Ziua de sâmbătă, 5 Martie 2022, a început cu săvârșirea Sfintei Liturghii în Parohia „Sf. Andrei Șaguna” din Emden. Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit s-a aflat pentru prima dată în mijlocul credincioșilor din orașul aflat la granița de Nord-Vest a Germaniei cu Marea Nordului. După Sfânta Liturghie, la care au participat Pr. Protopop Marius Gabriel Matei, Pr. Andrei Bărbulescu (Oldenburg), Pr. Cătălin Patriche (Bremen – Bremerhaven) și Pr. Vlad Cătălin Lia (Emden), doamnele Adriana Gaciu, Violeta Oprișan împreună cu doamna preoteasă Alina au organizat o agapă. Această mică parohie, în formare totuși, a primit vizita primarului general al orașului Emden, dl. Tim Kruithoff. Întâlnirea s-a încheiat cu promisiunea autorităților de a ajuta parohia cu o nouă locație unde să-și desfășoare activitatea. Actuala capelă, aflată în buncărul din cel de-Al 2-la Război Mondial de pe strada Emsmauerstraße 3, nu permite participarea a mai mult de 11 credincioși la Sfintele Slujbe.

Ziua de sâmbătă s-a încheiat în Parohia Vechta unde PC Pr. paroh Marius George Cristea alături de preotul coslujitor Ioan Liviu Micu au fost gazdele întâlnirii lunare a preoților și diaconilor din Protopopiatul Germaniei de Nord. Astfel, după săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, Înaltpreasfinția Sa a prezidat lucrările ce au avut ca temă intensificarea lucrării misionare a slujitorilor Sfintelor Altare. La această întrunire au participat 13 preoți și 2 diaconi, lipsind motivat Pr. Alexandru Carbunescu (Parohia Hamburg-Harburg) și Pr. Vlad Manolache (Parohia Hamburg).

Duminică, 6 Martie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie baptismală în Parohia Bremen – Bremerhaven unde a botezat pe micuța Anisia, cel de-al treilea copil al PC Pr. paroh Cătălin Patriche. La aceasta slujbă au participat alături de Înaltpreasfinția Sa, Pr. Protopop Marius Gabriel Matei Pr. Cătălin Patriche și Pr. Vlad Cătălin Lia (Emden).

În predica sa, Mitropolitul Serafim a apreciat eforturile depuse de preoții din Protopopiatul Germaniei de Nord pentru ca în aceste vremuri tulbure fiecare credincios să se poată bucura și totodata să simtă prezența Bisericii în viața lui.  Ierarhul a continuat, vorbind despre rolul Bisericii în societate, ca factor esenţial de coeziune comunitară în general, dar şi de echilibru şi speranţă în vreme de pandemie şi încercări. În Protoieria Germaniei de Nord se află în derulare multe proiecte sociale și filantropice. Tot aici, credincioșii Parohiei „Sf. Ap. Iacob și Sf. Ier. Nectarie” din Sögel – Papenburg construiesc o Biserică de lemn în stil maramureșean, fiind cea de-a patra din Germania și singura de acest fel din Niedersachsen.

Pr. Prot. Marius Matei – Sögel-Papenburg

Foto: Parohia Emden; pagina Faceboook Tim Kruithoff – Oberbürgermeister Emden