Ziua Mamei în parohia „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena

Copiii din cadrul Școlii Parohiale a Bisericii „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena au organizat un moment artistic de cântece şi poezii dedicat mamelor, intitulat „Un vers, un cânt, o floare pentru mama mult răbdătoare și iubitoare!” duminică, 06.03.2022, în sala parohială a bisericii.

Copiii s-au pregătit temeinic pentru acest moment, învățând poezii și cântece în limba maternă, lucrând împreună cu pedagogii și voluntarii Școlii noastre Parohiale pentru a confecționa mici surprize pe care să le ofere mămicilor.
Programul a cuprins o mică scenetă prezentată de copiii mai mari, apoi poezii rostite de toți copilașii, cântece dedicate mamei și interpretări individuale ale copiilor talentați, la diferite instrumente.
Au făcut toate acestea motivaţi fiind de mesajul important pe care doreau să-l transmită tuturor mămicilor: „Te iubesc MAMA!”
Copiii au reuşit să facă o surpriză plăcută mămicilor şi femeilor prezente în biserică, cărora le-au oferit la sfârșit un mic dar și câte un trandafir, făcând din ziua mamei o adevărată sărbătoare.
Activitatea aceasta a vizat dezvoltarea sentimentului recunoștintei copiilor față de părinți, dar și bucuria de a dărui, lucrul în echipă și crearea unor punți de comunicare între copii.
Școala noastră Parohială are înscriși 70 de copii și oferă activități religioase, culturale creative si muzicale în fiecare sâmbătă, sub îndrumarea doamnelor prof. Nicoleta Liche si Carmen Șereș si a dl. prof. Theodore Coresi, ajutați de voluntari din Comunitate, cărora le suntem foarte recunoscători.
La mulți ani, dragi MAME!!!
 
Pr. Emanuel Stefan Nuțu, Viena