Vizita arhierească în Parohia Leverkusen

În 12-13 iunie a.c. Mitropolitul Serafim s-a aflat în vizită pastorală în Parohia „Înălțarea Domnului”, „Sfânta Mare Muceniță Ecaterina” și „Sf. Ier. Remigius de Reims”, la invitația preotului paroh Ștefan-Irineu Ungureanu, unde a slujit Taina Sf. Maslu și Sfânta Liturghie și a hirotonit un diacon.

 

Sâmbătă seara, Înaltpreasfințul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Taina Sfântului Maslu în biserica parohiei din Leverkusen împreună cu PC Pr. Ștefan-Irineu Ungureanu, parohul comunității din orașul renan, și cu un sobor de preoți, iar la finalul slujbei, credincioșii  au avut parte de rugăciuni de dezlegare și cuvânt de învățătură.
Duminică, 13 iunie 2021, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în sobor de preoți și diacon, iar în cadrul slujbei a avut loc Taina Hirotoniei întru diacon a teologului Constantin Cernat. La finalul Sfintei Liturghii a fost hirotesit întru duhovnic, Părintele Claudiu Pătrașcu-preot misionar al Mitropoliei Europei Centrale și de Nord in regiunea Nordrhein-Westfalen.

Răspunsurile și cântările psaltice au fost împodobite de vocea binecunoscutului protopsalt Bogdan Marin, de la catedrala Șerban Vodă din București.
ÎPS Serafim a ținut să felicite membrii parohiei din orașul Leverkusen pentru frumoasele realizări de împodobire a întregii Bisericii cu icoane și pentru implicarea în programele social-filantropice ale Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord de susținere a copiilor și a familiilor nevoiașe din România.
Cu ocazia acestei vizite, Înaltpreasfinția Sa a oferit acestei biserici un nou hram, anume „Înălțarea Domnului”, alături de hramurile vechi, „Sfânta Mare Mucenițe Ecaterina” (25 noiembrie) și „Sf. Ier. Remigius de Reims” (1 octombrie).