Vizita pastorală în Parohia Köln-Lindenthal

În  zilele de 11 și 12 iunie 2021 Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul noii parohii din cartierul Lindenthal, orașul Köln, răspunzând cu bucurie invitației facută de părintelui paroh Teodor Tăbuș cu prilejul sărbătoririi anticipate a primului hram al acestei parohii, „Pogorârea Sfântului Duh”.

Devansarea sărbătoririi hramului și a vizitei pastorale arhierești a fost cauzată de multiplele vizite pastorale arhierești pe care Înaltpreasfințitul Părinte Serafim le întreprinde în landul NRW în perioada aceasta. Vizita pastorală a Înaltpreasfințitului Părinte Serafim a început cu slujba Sfântului Maslu pe care a săvârșit-o în sobor de preoți, în ziua de vineri 11.06.2021, începând cu orele 18:00. Din soborul de preoți a făcut parte Părintele Mircea Deac de la Parohia cu hramul „Sfântul Bartolomeu” din Frankfurt, Părintele Cosmin Stan de la Parohia cu hramul „Sfântul Calinic de la Cernica și Sfântul Vitus“ din Mönchengladbach-Viersen și împrejurimi, Părintele Ispas Ruja de la Parohia cu hramul „Sfântul Dimitrie cel Nou“ din Dortmund, Părintele Claudiu Pătrașcu preot misionar în cadrul Mitropoliei Germaniei, a Europei Centrale și de Nord, Părintele Ștefan Baleca de la Parohia cu hramul „Botezul Domnului“ din Koblenz și Părintele paroh Teodor Tăbuș.

La sfârșitul Slujbei Sfântului Maslu Părintele Mitropolit Serafim a ținut un cuvânt de învățătură cu privire la rugăciune și la posibilitatea dobândirii Duhului Sfânt și de asemenea  cu privire la roadele Duhului Sfânt în viața cotidiană concretă a omului. După cuvântul de învățătură Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a oferit o diplomă de recunoștință și de mulțumire părintelui catolic Thomas Iking de la parohia catolică „Sfântul Ștefan“ pentru aportul deosebit pe care, alături de colaboratorii săi, l-a avut cu privire la întemeierea noii parohii din orașul Köln, adeverindu-se prin aceasta faptul că prin „taina străinului“ de credință și de neam Mitropolia noastră în diferite orașe din diferite tări occidentale își desfășoară activitatea pastoral misionară în modul cel mai nobil și frumos cu putință.

A doua zi, sâmbătă, pe 12.06.2021, începând cu ora 09:30 Părintele Mitropolit a slujit Sfânta Liturghie alături de Părintele Teodor, de Părinții Claudiu Pătrașcu și Călin Toderiță, preoți misionari în cadrul Mitropoliei noastre, alături de Părintele George Ghilaciu de la Parohia cu hramul „Sf. Cuv. Vasile de la Poiana Mărului” din Kleve-Goch și împrejurimi și alături de Părintele diacon Dumitru Dură, secretarul Mitropoliei noastre. Înainte de începerea Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit Serafim a hirotesit în treaptele de citeț respectiv de ipodiacon pe domnul Viorel-Adrian Iordache.

După săvârșirea Sfintei Liturghii Înaltpreasfințitul Părinte a hirotesit în treapta de duhovnic pe Părintele George Ghilaciu de la parohia sus amintită. De asemenea, Părintele Mitropolit Serafim a ținut din nou un cuvânt de învățătură pe marginea pericopei evanghelice care s-a citit la Sfânta Liturghie, fiind practic o prelungire a cuvântului de învățătură oferit cu o zi înainte, după săvârșirea Sfântului Maslu. Totodată Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a mulțumit atât credincioșilor noii parohii  cât și Părintelui Teodor pentru menținerea vie a credinței ortodoxe în orașul Köln și a activității și misiunii pastorale pe care o desfășoară.

La sfârșitul acestor zile petrecute în comuniune, Părintele Teodor a mulțumit atât Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, preoților coslujitori cât și credincioșilor pentru bucuria revederii și a slujirii în duh de unitate, de pace și de nădejde, chiar și în acest timp dificil de pandemie.

Pr. Teodor Tăbuș