Vizită arhierească și hirotonie de preot la Klagenfurt

Prilej de mare bucurie în parohia „sf. Mare Mucenic Dimitrie“ din Klagenfurt, Austria: cu ocazia vizitei pastorale în parohiile din sudul Austriei, în duminica a 5-a după Înviere, IPS-l Părinte Mitropolit Serafim a oficiat Sf. Liturghie în parohia „Sf. Mare Mucenic Dimitrie“ din Klagenfurt, păstorita de părintele paroh Visarion Viorel Ipati. În cadrul dumnezeieștii Liturghii a fost hirotonit preo,t pe seama parohiei din Klagenfurt, diaconul Mihai Sârba.

Cu acest prilej, IPS-l a mulțumit părintelui paroh pentru activitatea pastorală de aproape 14 ani și mai ales de eforturile depuse pentru a construi o bisericuța românească în această parte a Austriei. Părintele Mitropolit a subliniat la fel frumusețea cu care se slujește accentuând în mod deosebit calitatea răspasurilor de la strana ce sunt posibile cu frumoasa implicare activă a credincioșilor
În cuvântul de învățătura IPS-l a subliniat importanța credinței și mărturisirea ei așa cum a făcut femeia samarineana din pericopa evangheliei, a chemat la lăsarea de păcate care le simțim în viată noastră cu neîntârziate pedepse ale firii.
La finalul slujbei părintele paroh Visarion Ipati a mulțumit IPS-lui pentru vizita, împreuna slujire și dragostea cu care îi înconjoară pe oameni, de fiecare dată când se găsește în mijlocul lor.
Părintele nou hirotonit, Mihai Sârba, a oferit IPS-lui părinte Mitropolit o copie după icoana făcătoare de minuni de la mânăstirea „Călugăra“, județul Caras-Severin.
Toți credincioșii s-au bucurat de mângâierea duhovniceasca primita de la IPS-l Părinte Mitropolit.

Pr. Paroh Visarion Viorel Ipati