Vizită arhierească la Vöcklabruck

Sâmbătă, 23 Septembrie 2023, în ziua de prăznuire a zămislirii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, parohia „Buna Vestire” din Vöcklabruck a fost binecuvântată prin slujirea Sfintei Liturghii Arhierești săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim.
Ierarhul a fost întâmpinat în mod tradițional, cu pâine și sare, de către credincioșii îmbrăcați în costume naționale.
Soborul slujitorilor a fost alcătuit din:  PC Pr. Mircea Oniga (Innsbruck)-protopop al Austriei de Vest, PC Pr. Ovidiu Cozma (Feldkirch), PC Pr. Cătălin (St. Pölten), PC Pr. Ioan-Günther Lassel (Braunau am Inn), PC Pr. Ștefan Lungeanu (Traun), PC Pr. Vasile Melinte (Wels), PC Diac. Dumitru Dura, secretar eparhial și PC Diac. Aurel Ardeleanu (St. Pölten).
Mulțumim Domnului, Maicii Sale sub a cărui ocrotire ne-am învrednicit a fi precum și ocrotitorului parohiei noastre Sf. Ioan Iacov Hozevitul, pentru binecuvântarea primită.
Aducem și pe aceasta cale mulțumiri tuturor enoriașilor și pelerinilor care au trecut pragul Bisericii Buneivestiri de la Vöcklabruck. Mulțumim doamnelor din comitetul parohial și tuturor celor care s-au ostenit, celor care au pregatit agapa precun și corului parohiei noastre care „ne-au înalțat sufletul spre cer sau mai degrabă a coborât cerul în inimile noastre”, după cum a spus, în cuvântul său de învățătură, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim.
La sfârșitul Sfintei Liturghii, copiii parohiei au susținut un program de cântece și poezii care ne-a impresionat pe toți, îndeosebi pe maicile franciscane în biserica cărora am slujit Sf. Liturghie din bunăvoința maicii starețe, Sora Angelika Garstenauer.
Pr. Alexandru Chinta, Parohia Vöcklabruck