Parohia românească din Osnabrück la Festivalul culturilor 2023

Cu sprijinul Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Teodosie de la Brazi”, duminică, 17 septembrie 2023, comunitatea românească din Osnabrück și-a manifestat unitatea într-o diversitate de popoare și culturi, prin participarea la Festivalul cultural al popoarelor (Fest der Kulturen).

Prezenți pentru a cincea oară consecutiv, mulți dintre ei îmbrăcați în porturi populare specifice zonelor de unde vin, românii din Osnabrück au promovat tradiäiile culinare și artistice ale României. Bucatele au fost nemaipomenite, iar programul artistic, ca și în ceilalți ani, a unit mai multe popoare într-o horă moldovenească.

 Alese mulțumiri tuturor celor care au făcut posibilă prezența românilor la acest festival și în special credincioșilor parohiei.

Pr. Bogdan Ilie