Vizita ÎPS Părinte Mitropolit Serafim la Viena

 

Ȋnaltpreasfinţitul nostru Mitropolit Serafim a participat şi a slujit în Biserica „La Sfânta Înviere” și  „Sf. Apostol Andrei” din Viena în perioada 10 – 13 februarie a.c. şi a participat şi la o întrunire a Consiliului parohial. În cadrul Sfintei Liturghii duminicale a hirotonit întru diacon pe absolventul de teologie Marian Toşu.

 

De asemenea, a participat la un concert extraordinar şi la un simpozion, cu prilejul împlinirii a doi ani de la întâlnirea dintre Patriarhul Chiril al Bisericii Ortodoxe Ruse şi Papa Francisc. Concertul a fost prezentat de Corul sinodal şi Orchestra simfonică de stat din Moscova şi au fost prezentate opere compuse de Tschaikovsky, Rachmaninow şi de Mitropolitul Ilarion.
Din compoziţiile Mitropolitului Hilarion au fost prezentate magistral: simfonia „Wallfahrtslieder auf Psalmenverse“ şi cantata „Stabat Mater“. Aceasta a fost compusă pe când Mitropolitul Hilarion era episcop la Viena. În această cantată se exprimă durerea şi suferinţa creştinilor din Orientul apropiat, care sunt prigoniţi din cauza credinţei lor.
https://www.youtube.com/watch?v=pzzvWCw7Jbw

În cadrul simpozionului – „Eforturi comune ale Bisericii Ortodoxe Ruse şi ale Bisericii Catolice pentru susţinerea creştinilor prigoniţi din Orientul Apropiat” – au fost prezentate două referate de către: Mitropolitul Ilarion, preşedintele Departamentului pentru relaţii externe al Patriarhiei Ruse şi Cardinalul Kurth Koch, preşedintele Consiliului pontifical pentru unitatea creştinilor. S-au făcut referiri la textul declaraţiei comune semnate de Patriarhul rus şi papa de la Roma în urmă cu doi ani în urmă la Havana în Cuba. A fost exprimată compasiunea, atenţia şi iubirea faţă de creştinii prigoniţi din Orientul apropiat. S-au prezentat şi fapte concrete de sprijinirea a creştinilor din această zonă de conflict. Au fost prezentate proiecte umanitare de ajutorare a oamenilor cu cele necesare traiului, de rezidire de biserici, şcoli şi case pentru cei care s-au reîntors în locurile de origine. Aceste proiecte au fost susţinute de către Biserica Ortodoxă Rusă şi de către Biserica Romano-Catolică. Doi episcopi care trăiesc în Siria şi în Liban au prezentat realităţi dramatice din acele zone.
Kardinalul Koch a amintit ca tot ca urmare a întâlnirii istorice din Cuba a fost şi trimiterea sfintelor moaşte ale Sf. Ierarh Nicolae, care se păstrează la Bari, Italia, pentru două luni în Moscova şi St. Petresburg. Ȋn acest pelerinaj din Rusia au fost cinstite de 2,5 milioane de credincioşi.
La aceste evenimente alături de Cardinalul Schönborn, Mitropolitul Ilarion şi Nuţiul apostolic, Arhiepiscopul Zurbriggen au fost oaspeţi de onoare: Mitropoliţii Arsenie (grec), Serafim (român), Arhiepiscopul Antonie (noul episcop rus pentru Austria), Episcopul Andrei (sârb), Mitropolitul Dionisie (sirian), Episcopii: Bünker (luteran), Nalbandian (armean din Damasc) şi Mouawad (din Liban), Preşedintele Johannes Heereman (Fundaţia Kirche in Not).
Au fost de faţa şi ambasadorii în Austria: Dl. Dmitrij Ljubinskij al Rusiei, Dl. Bogdan Mazuru al României, D-na Chryssoula Aliferi a Greciei ş.a.

Cardinalul Schönborn şi-a exprimat, în finalul simpozionului, convingerea că: „Este necesară în sfârşit o voinţa pentru pace în Siria. Căci este de neimaginat, ca să nu existe încă o voinţa politică în legătură cu suferinţa populaţiei de acolo.“ Trebuie să se vadă şi semne ale speranţei.

A consemnat Pr. Dr. Nicolae Dura, Viena