Vizită pastoral-misionară la Parohia din Mannheim

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a făcut în zilele de 11 și 12 iulie 2020 o vizită pastorală în cea mai veche parohia românească din regiunea metropolitană Rhein-Neckar. Ierarhul a ajuns la vremea de seară în mijlocul credincioșilor Parohiei „Învierea Domnului“ din Mannheim. După încheierea Vecerniei Părintele Mitropolit a citit molitfele de dezlegare, a rostit un cuvânt de învățătură despre rolul rugăciunii, mărturisirii și iertării apoi a spovedit o parte din credicioșii prezenți. Ziua a fost încheiată cu transmiterea online a Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos.

Duminică, 12 iulie, Inaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat de credincioși în frunte cu Părintele Cristian Podașcă (paroh) și părinții diaconi Dumitru Dura și Constantin Prihoancă. În cadrul Liturghiei baptismale a fost încreștinat pruncul Aaron, fiul lui Adrian și Anastasia Agatiev (nașii Iura și Olga Vition), precum și pruncii Miran Gabriel Petcu și Zaya Sophia Halmaszan. În cadrul Sf. Liturghii, Părintele Diacon Constantin Prihoancă a fost hirotonit întru preot pe seama noii parohi „Sfânta Treime“, „Sf. Arhanghel Rafael“ și „Sf. Ierarh Pirmin, ocrotitorul Pfalzului“ din Ludwigshafen am Rhein.

În cuvântul de învățătură pe marginea textului Evangheliei de la Matei cap. 8, 28-34, Ierarhul a reliefat, între altele, nevoia înnoirii perspectivei pe care credinciosul o are în relația individuală cu Dumnezeu: Creștinul nu trebuie doar să ceară – asemeni unui copil – împlinirea doleanțelor proprii și apoi să fie nemulțumit pentru că ceea ce cere nu se împlinește precum dorește, ci trebuie mai degrabă să se lase în voia Lui Dumnezeu, Care toate le lucrează spre binele celui ce crede în El și să asculte de poruncile Lui. Lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, cum spune Sf. Apostol Pavel, ci împotriva duhurilor rele care ne pervertesc judecata și ne rătăcesc de la calea lui Dumnezeu. Fiecare păcat are la origine un gând rău de la diavolul pe care dacă nu-l îndepărtăm imediat, pune stăpânire peste noi. Lumea zace sub stăpânirea celui rău. Molimele cu care ne confruntăm astăzi sunt consecințele molimelor spirituale: necredința, iubirea de arginți, desfrânarea și crima avorturilor și a mijloacelor anticoncepționale, toate cu efect abortiv. Spre deosebire de credincioșii islamici care prin respectarea poruncii divine „creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți“ cuceresc lumea fără război, creștinii se împuținează pe zi ce trece și nimeni nu  poate preconiza un viitor optimist pentru lumea creștină. Numai întoarcerea radicală la Dumnezeu, ca oarecând ninivitenii, prin înfânare și pocăință ne mai poate salva. 

Agapa oferită de familia părintelui nou hirotonit a încheiat vizita pastoral misionară de la Parohia din Mannheim. În cadrul acesteia a fost realizat și un moment artistic coordonat de domnul profesor Ionel Chiriță care a cântat alături de o parte a ansamblului folcloric Promoroaca din Mannheim.

Părintele Constantin Prihoancă a absolvit Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae“ a Universității „Alexandru Ioan Cuza“ din Iași. A continuat studiile în Germania la Institutul de Teologie Evanghelică și Pedagogie Religioasă de la Universitatea din Braunschweig unde a fost preparator la catedra de Noul Testament. Studiile doctorale au fost realizate la Universitatea din Heidelberg. Din 2014 este consultant part time  în problemele răsăritului creștin pe lângă Institutul Ecumenic din Heidelberg.

A consemnat noul preot  Constantin Prihoancă