Primul hram al Bisericii din Plauen

 Cu ocazia hramului „Sfântul Ioan Iacob Românul”, Biserica Ortodoxă din Plauen și-a organizat duminică, 9 august, pentru prima dată hramul. Cu această ocazie, românii din această regiune situată la granița dintre Saxonia, Bavaria și Cehia s-au pregătit și au primit oaspeți de aproape și de departe.

 

Cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Serafim, Părintele Cezar Burlacu, Parohul Bisericii Ortodoxe „Sfântul Vitus și Sfântul Ștefan cel Mare din Chemnitz” și al Bisericii „Sfântul Ioan Iacob Românul” din Plauen, a invitat pe Protopopul Ioan Forga al Germaniei de Est, pe părintele ieromonah Athanasie Ulea de la Centrul Bisericesc din München, precum și pe părintele Diacon George Ciripoi de la Parohia „Sf. Gheorghe” din Leipzig.

Sărbătoarea a început cu Slujba Sfântului Ioan Iacob și celebrarea Sfintei Liturghii. Părintele Protopop Ioan Forga s-a aflat pentru prima oară în această filie, dar cunoștea deja credincioși de aici, încă de pe timpul când în Germania de Est existau doar 2 parohii. În cuvântul său, Părintele Protopop a istorisit formarea actualelor parohii din Germania de Est, căci Sfinția Sa a pus bazele la majoritatea dintre ele, rânduind apoi împreună cu Mitropolitul Serafim preoți vrednici pentru fiecare. Plecând de la cuvintele Mântuitorului, Părintele Protopop a avertizat despre problemele care pot apărea într-o parohie, îndemnând pe credincioși să citească capitolul 18 din Evanghelia după Matei. El a dat și o soluție pentru rezolvarea conflictelor, în cuvintele Mântuitorului, Care spune: „De-ţi va greşi ţie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine şi el singur. Şi de te va asculta, ai câştigat pe fratele tău. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul. Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.” Părintele a precizat că deși rupem legătura cu cel neascultător și îndărătnic, noi trebuie însă să ne rugăm mai departe pentru îndreptarea sufletului său.

Pentru că a înființat această filie și a păstorit-o până la sfârșitul anului trecut, părintele Athanasie a spus câteva cuvinte, evidențiind mai ales purtarea de grijă și rânduiala lui Dumnezeu care se observă în special atunci când avansăm duhovnicește și când ne lăsăm în voia Domnului. Părintele a vorbit despre umblarea pe mare ca despre ieșirea din rânduiala cunoscută, dar care poate deveni fatală atunci când ne îngheață în structuri prea rigide. Marea, ca simbol al haosului, dar din care Dumnezeu a creat lumea, poate deveni prilej de schimbare și avansare pe calea duhovnicească, atunci când avem privirea la Hristos. Atunci însă când luăm mai degrabă aminte la patimile învolburate de dedesubt sau la gândurile duhurilor din văzduh, uităm de țelul nostru și ne afundăm spre moarte. De aceea, Biserica statornicește prin sinoadele ecumenice anumiți piloni pe care să ne fundamentăm credința. Părintele a amintit în continuare punctele principale a celor 6 Sinoade Ecumenice care s-au sărbătorit duminică, precum și elemente esențiale din viața Sfântului Ioan Iacob Hozevitul, de la Neamț.

La sfârșit, Părintele Paroh Cezar Burlacu a mulțumit invitaților, cântăreților care au împodobit slujba cu cântări speciale, precum și tuturor credincioșilor care au participat și celor care au organizat atât de frumos această sărbătoare.

Comunitatea creștin-ortodoxă românească din Plauen este filie a Parohiei „Sfântul Vitus, ocrotitorul saxonilor, și Sfântul Ștefan cel Mare”, Chemnitz, fiind găzduită în biserica de cimitir a parohiei evanghelice „Lutherkirche” din Plauen.

A consemnat p. Athanasie Ulea