Mitropolitul Serafim în vizită la parohiile din landurile Oberösterreich și Niederösterreich

În perioada 20-24 septembrie 2023, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a efectuat vizite pastorale în Protopoiatul Austriei de Vest și Protopopiatul Viena. Cu acest prilej ierarhul a vizitat următoarele parohii în care a slujit Taina Sf. Maslu sau Sf. Liturghie: Parohia Traun „Sf. Martin de Tours” și „Sf. Ier. Calinic de la Cernica”, Parohia Wels-Marchtrenk „Acoperământul Maicii Domnului” și „Sf. Iustin”, Parohia Krems an der Donau „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” și „Sf. Cuv. Paisie de la Neamț”, Parohia Linz „Pogorârea Duhului Sfânt”, Parohia Vöcklabruck „Buna Vestire” și „Sf. Ioan Iacob Hozevitul”, Parohia Amstetten „Sf. Cuv. Paisie de la Neamț” și „Sf. Mc. Agata”.
De asemenea ierarhul a avut întâlniri cu oficialități din partea statului austriac cât și din partea Bisericii Romano-Catolice. La Traun s-a întâlnit cu D-nul Dr. Josef Pühringer (PRO ORIENTE Linz), la Vöcklabruck cu maicile de la mănăstirea franciscană, în Linz, cu Episcopul romano-catolic Manfred Scheuer, cu d-na viceprimar Karin Hörzing și cu membrii asociației “Jersusalem Weg”.
Biserica Romano-Catolică a dat spre folosință comunițăților ortodoxe românești două lăcașuri de cult, în Marchtrenk și Amstetten.
Cu prilejul acestor întâlniri, Înaltpreasfinția Sa a reîntărit relațiile dintre comunitățile românești, biserica Romano-Catolică și autoritățile locale. Ca mulțumire ierarhul a înmânat diplome reprezentanților bisericii și autorităților locale prezente.
Pe parcursul vizitei pastorale, Înaltpreasfinția Sa a fost însoțit de către preacucernicii preoți din parohiile vizitate.

A consemnat,
Pr. Ștefan-Casian Lungeanu, Traun