Ducele Francisc al Bavariei, un susținător al monahismului, a vizitat Centrul Bisericesc din München

Alteța Sa Regală Francisc, Duce de Bavaria, a vizitat marți, 26 septembrie, Centrul Bisericesc din München al Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Oaspetelui i s-au alăturat Excelența Sa, doamna Janette Carabașu, consul gerant interimar al României la München, și părintele grec Apostolos Malamusis, membru în Curatoriul pentru ridicarea Așezământului Bisericesc al ortodocșilor români din München.

Ducele de Bavaria a vizitat biserica și Atelierele „Sf. Teofana Basarab”, primind explicații de la Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, care a făcut oficiile de gazdă.

„Alteța Sa Regală Ducele Francisc, un susținător consecvent și discret al lucrării noastre încă de la început, iar din 2011 și membru al Curatoriului, a fost foarte plăcut impresionat de modul în care s-a dezvoltat întreaga lucrare și de rezultatul ei actual”, a transmis ulterior pe Facebook Episcopul Vicar Sofian Brașoveanul.

„Întreaga concepție arhitecturală, elaborată cu finețe și atenție până la cele mai mici detalii și realizată într-un duh de armonie și sobrietate monahală au fost apreciate de Alteța Sa Regală, care este și un rafinat om de cultură și un susținător al monahismului în Bavaria.”

Ierarhul i-a explicat înaltului oaspete conceptul arhitectural al Sălii Crucilor, decorată în cărămidă aparentă „ca o vatră în care se coace pâinea sufletului celor ce participă la slujbe”.

Un proiect care invită la comuniune

Preasfinția Sa a mai vorbit despre spațiile proiectate cu o deschidere care invită la comuniune, despre lucrarea care se face cu copiii și tinerii, dar și despre sprijinul oferit celor neputincioși sau însingurați.

Alteța Sa Regală a apreciat hărnicia și priceperea măicuțelor, precum și implicarea membrilor comunității, a mai transmis ierarhul.

„Ne-a dat multă bucurie determinarea Alteței Sale Regale pentru stimularea pe mai departe a activității Curatoriului nostru, pentru a găsi soluții de a finaliza proiectul și a face ca Centrul nostru să fie tot mai mult inima întregii comunități a românilor ortodocși din München și din întreaga Bavarie”, a mai transmis Episcopul Vicar Sofian Brașoveanul.

Centrul Bisericesc München reprezintă cel mai amplu proiect de infrastructură al Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord și a fost distins anul trecut cu Premiul „Arhitectură construită / Arhitectură publică” (ex aequo) al Anualei de Arhitectură București.

Biserica principală a așezământului are hramurile „Înălțarea Sfintei Cruci” și „Sf. Ier. Calinic de la Cernica”. Centrul mai are o capelă dedicată Sf. Cuv. Siluan Athonitul, alt ocrotitor al centrului.

Articol de Ștefana Totorcea, www.basilica.ro

Foto: pagina Facebook a PS Părinte Sofian Brașoveanul