Vizita pastorală a Părintelui Mitropolit Serafim în Austria

Duminică, 3 noiembrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârşit Sf. Liturghie în Parohia noastră română din Salzburg, pr. paroh Dr. Dumitru Viezuianu. În aceeaşi zi de la ora 17:00 s-a întâlnit cu 14 preoţi ortodocşi români din Austria la Viena, pr. paroh Dr. Nicolae Dura. A fost analizată forma finală a Statutului Comunităţii Ortodoxe Române din Austria şi teme de actualitate pastorală.

Luni, 4 noiembrie, ÎPS Sa a săvârşit Sf. Liturghie în Biserica Sf. Ap. Andrei din Viena, iar apoi a primit în biserica noastră, pe episcopii ortodocşi: ÎPS. Mitropoliţi: Arsenios (Patriarhia ecumenică) şi Isaak (Patriarhia Antiohiei) şi Preasfinţitul Episcop Andrey (Patriarhia sârbă) care au participat la cea de-a 16-a întrunire a Episcopilor Ortodocşi din Austria. La agapa oferită de parohia noastră şi la un dialog constructiv a luat parte şi ÎPS. Mitropolit Ioann (Patriarhia rusă).

De la ora 16:00 a avut loc – în premieră – întâlnirea episcopilor ortodocşi cu membrii Conferinţei Episcopilor Catolici din Austria. Întâlnirea a avut loc la reşedinţa Arhiepiscopului Vienei Dr. Christoph Schönborn. Au fost discutate teme actuale, de exemplu: despre necesitatea unei cooperări în domeniul învăţământului religios, dar şi în activităţi caritative din Austria.

BIBLIA pentru tineri ortodocşi a fost prezentată şi primită cu interes atât la întrunirea Episcopilor Ortododocşi cât şi la întâlnirea cu membrii Conferinţei Episcopilor Catolici din Austria.

Seara a fost săvârşită slujba Vecerniei în catedrala greacă cu hramul Sfânta Treime.