Slujbă arhierească la Salzburg și aniversarea a 10 ani de la sfințirea bisericii

Duminică, 3 noiembrie 2019, Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” și „Sfinții Mucenici Epictet și Astion” din Salzburg a sărbătorit hramul și a aniversat un deceniu de când Preafericitul Parinte Daniel, Patriarhul Romaniei, împreună cu un mare sobor de ierarhi, preoți, diaconi și mulțime de credincioși, a sfințit biserica de lemn din Salzburg (în data de 13 iunie 2009).

Din vremurile apostolice praznicul bisericii este numit, sărbătoarea ospitalității și are o dimensiune liturgică, dar și una filantropică, filoxenică, caritativă. Cu acest prilej Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a oficiat sfânta Liturghie arhierească. A sosit în orașul lui Mozart în preziua sărbătorii, s-a închinat în locașul de cult, a rostit rugăciunile de seară și a avut o convorbire duhovnicească cu credincioșii.

În ziua praznicului, Ierarhul a fost întâmpinat, după tradiție cu pâine și sare, de copiii și tinerii comunității parohiale, îmbrăcați în portul popular românesc. Sfânta Liturghie a fost oficiată de ierarh, alături de un sobor din care au făcut parte Preotul Paroh Dr. Dumitru Viezuianu, PC Pr. Constantin Reinhold Bartok  de la Parohia Traunreut,  PC Pr. Romanos Werner, PC Pr. Liviu Paul Ghioc, de la Parohia Zell am See, PC diac. Dumitru Dura,  secretar eparhial. Răspunsurile liturgice au fost date de credicioși prin cântare în comun. Mitropolitul Serafim a explicat evanghelia zilei, despre bogatul nemilostiv și săracul Lazar. În cuvântul arhieresc s-a referit la ajutorarea celor în nevoi, a celor bolnavi, a celor singuri și așa Cuvântul lui Dumnezeu rodește în viața fiecăruia. Mulți credincioși, copii și tineri au primit  Sfânta Împărtășanie, iar  eleva Alexandra Toader a interpretat priceasna „La tine vin Măicuță“, îmbracată în frumosul costum popular.

Dupa Sfânta Liturghie s-a oficiat rugăciunea de pomenire a celor trecuți în veșnicie.

Preotul Paroh a primit în dar din partea Părintelui Patriarh Daniel ca distincție, Bedernița cu însemnele în forma de Cruce ale Patriarhiei Române  și icoana brodată a Sfinților Martiri Brâncoveni cu inscripția „Din sângele nostru n-a fost nimeni să-și piardă credința“, citat din mărturisirea Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu. Mitropolitul Serafim a înmânat distincția adăugând un mesaj din partea Patriarhului Daniel al României, adresat preotului și credincioșilor cu prilejul aniversării. Preotul paroh a dedicat distincția comunității pe care o păstorește, meritul aparținând tuturor.

Având în vedere momentul aniversar, la slujbă au participat alături de sute de credincioși ortodocși români și un numar mare de oaspeți ecumenici.  Arhiepiscopia romano-catolică din localitate a fost reprezentată de Prelatul Dr. Johann Reißmeier, din partea Bisericii Evanghelice a participat Superintendentul Mag. Olivier Dantine, Mănăstirea Benedictină „Sf. Petru”, care a pus la dispoziție terenul pe care s-a construit biserica de lemn, a fost reprezentată de Superiorul așezământului monahal, Părintele Proinstareț Edmund Wagenhofer, Mănăstirea Benedictină Nonnberg reprezentată de Maica Stareța Em. Perpetua Hilgenberg, Fundația „Pro Oriente” reprezentată de Prof. Robert Luckmann, iar din partea Bisericii vechi-catolice, Vicarul General  Pr. Mag. Martin Eisenbraun, președintele Grupului Ecumenic local (ÖAK). Au mai fost prezenți Mag. Matthias Hohla, Departamentul Ecumenic și al Dialogului Interreligios Local, Prof. Josef Standl, Prof. Dr. Johann Maurek, Directorul Institutului Pedagogic Univ. Bisericesc, Prof. Univ. Dr. Peter Hofrichter. Landul Salzburg și Primăria orașului au fost reprezentate de Consilierii Monica Eibl, Hanelore Schmidtsi Mag. Egon Gartner.

Cu binecuvântarea ierarhului, preotul a salutat oaspeții, a mulțumit pentru ajutorul ecumenic practic acordat pentru constucția bisericii. A mulțumit autorităților civile pentru deschidere și sprijin în rezolvarea problemelor cu care se pot confrunta credincioșii în viața de zi cu zi, apoi a mulțumit credincioșilor pentru atașamentul jertfelnic pe care-l au față de biserica proprie, care împreună cu copiii, indiferent de vreme și distanță, participă la sfintele slujbe și la activitățile culturale, spirituale și didactice organizate împreună la biserică și la Centrul Cultural și Ecumenic al parohiei. Mulțumiri a adresat și tuturor care au pregătit sărbătoarea și agapa hramului.

Domnul Mag Michael Neureiter a moderat dialogul cu oaspeții ecumenici, care  au luat cuvântul. Au felicitat Comunitatea Românescă la popasul aniversar, au apreciat credința și evlavia cu care se roagă românii, apreciind atmosfera de familie și deschiderea ecumenică. Au apreciat îndeosebi faptul că s-au integrat deplin în societatea austriacă, îmbogățind prin cultura și tradițiile proprii, diversitatea culturală a orașului lui Mozart. Maica Stareța Perpetua Hilgenberga amintit cu bucurie  marea sărbătoare de acum 10 ani, cu prilejul sfințirii bisericii de către Preafericitul Parinte Daniel, Patriarhul României.

A fost prezentată Pisania bisericii pictată de Ing. Silviu Desaga și citită de Inv. Flora Ennsberger.

Studenta Daria Andreca a rostit un cuvânt emoționant, adresat Ierarhului și oaspeților: „În numele tinerilor, elevi și studenți ortodocși români din orașul lui Mozart va adresăm cuvânt de bun venit .

Ne bucurăm din toată inima pentru Sfânta Liturghie Arhierească oficiată în comunitatea noastră  cu prilejul acestui momentului aniversar:  împlinirea a 10 ani de la sfințirea bisericii in 13. iunie 2009

 Avem cu toții o misiune frumoasă, de a da mărturie despre credința noastră, despre Biserica noastră, despre tradțiile românești,

Frumoasa limba română în care ne rugăm și o vorbim, costumele populare, prezența noastra în fiecare Duminică la biserică sunt zestrea pe care dorim să o transmitem generațiilor viitoare.

Suntem convinși că rădăcinile noastre  creștine  sunt suportul moral și spiritual al vieții noastre. Purtam cu bucurie aceste costume populare, împodobite cu elemente creștine, care vorbesc despre credința poporului român.

Noi suntem cei care primim darul cel mai de preț de la părinții noștri „biserica de lemn“ construită cu trudă, jertfăși iubire. Suntem datori s-o îngrijim, să participam la Sfintele slujbe, la Sfânta Liturghie, să daruim generațiilor viitoare o comunitate vie și misionară.

Va mulțumim Înaltpreasfințite Părinte Mitropolit  pentru slujire și binecuvântare! Mulțumim oaspeților ecumenici pentru participare la actul festiv al aniversarii unui deceniu de la sfințirea bisericii.

Vă așteptăm întotdeauna cu bucurie!“

La inițiativa doamnei Dr. Beatrix Holzer, Mitropolitul Serafim a plantat în curtea bisericii un pom fructifer, simbolul vieții,  darul Fundației „Pro Oriente“. A fost marcat și în acest fel inedit, momentul aniversar, dedicat sfințirii bisericii în urmă cu un deceniu.

Toți cei prezenți au participat la masa bucuriei și la programul cultural artistic pregătit de Învățătoarea Eugenia Viezuianu, cu prezentare de costume populare, creații ale doamnei Mariana Cozma, cu modele din  diferite zone ale României, muzică clasică și tradițională interpretată de Sanziana Alexandru, Cora și Filip Torsten, Liliana Gheorghe și alți tineri talentați. Doamna Claudia Olaru a recitat poezia proprie: „Un loc unde te simți acasă“.

După sărbătoare Preotul Dumitru Viezuianu a însoțit Ierarhul în călătoria cu trenul la Viena unde a avut loc conferința anuală a preoților din Austria, prezidată de ÎPS Mitropolit Serafim.

Preot Dr. Dumitru Viezuianu