Vizită pastorală a Patriarhului Ecumenic Bartolomeu I în Germania

Articol preluat de pe site-ul de știri Basilica al Patriarhiei Române.

Patriarhul Ecumenic, Sanctitatea Sa Bartolomeu, se află zilele acestea într-o vizită oficială în Germania. Vizita este prilejuită de aniversarea a 50 de ani de la fondarea Mitropoliei ortodoxe grecești a Germaniei.

Duminica trecută, Patriarhul Ecumenic a oficiat Sfânta Liturghie alături de toți ierarhii ortodocși din Germania la Parohia grecească „Buna Vestire” din Esslingen. La slujbă a luat parte și Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

„Am avut o Liturghie concelebrată de toți episcopii ortodocși din Germania împreună cu Sanctitatea Sa la Esslingen, într-un oraș situat foarte aproape de Stuttgart. La această Sfântă Liturghie a participat de asemenea și primul ministru al Landului Baden Wurttemberg, precum și primarul general al orașului. Astăzi (luni, 12 mai, n.n.), Sanctitatea Sa se află în mijlocul comunității grecești din Frankfurt, iar mâine (marți, 13 mai, n.n.) se va afla la sediul Mitropoliei Ortodoxe Grecești a Germaniei. În continuare, Patriarhul Ecumenic se va deplasa la Berlin unde va fi primit de către cele două Biserici majoritare în Germania, evanghelică și catolică”, a declarat pentru TRINITAS TV Înaltpreasfințitul Părinte Serafim.

Ortodocșii ocupă locul 3 în rândul confesiunilor din Germania. Cei mai mulți dintre ei sunt români.

Programul vizitei Patriarhului Ecumenic include și întâlniri cu oficialități ale Statului, precum și susținerea unor conferințe. Vineri, Sanctitatea Sa Patriarhul Bartolomeu se va afla la Munchen, unde va primi titlul de DHC din partea Universității ”Ludwig-Maximilians”.

Un reportaj despre această știre poate fi vizionat pe site-ul televiziunii Trinitas TV al Patriarhiei Române.