Vizită pastorală în Wiener Neustadt, Viena, Amstetten și St. Pölten

În perioada 28 iunie – 1 iulie 2018 ÎPS Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în vizită pastorala în parohiile din nordul Austriei, rugându-se împreună cu românii ortodocși din Wiener Neustadt la Taina Maslului iar apoi cu preoții și credincioșii de la Parohia „Sf. Andrei” din Viena, la sărbătoarea Sfinților Apostoli. Vizita pastorală a continuat cu Sf. Liturghie și hirotonia preotului Ștefan Lungeanu la Amstetten, cu Taina Sf. Maslu și primirea oficială a cheilor unei noi biserici pentru parohia din Sankt Pölten,  precum și a unei părticele din moaștele Sfântului Ipolit Romanul, iar duminică, 1 iulie, cu Sfânta Liturghie baptismală în parohia „Sf. Antonie cel Mare” din Viena.

 WIENER NEUSTADT: Taina Sf. Maslu

 Joi seara (28 iunie), Mitropolitul Serafim a săvârșit Taina Sf. Maslu împreună cu părintele Răzvan Gască în Parohia „Sf. Cuv. Parascheva” din Wiener Neustadt, urmată de un dialog duhovnicesc pe diferite teme. În această parohie, prin grija părintelui paroh funcționează de un an Școala și Atelierul de icoane „Theophania Ikonen”, unde au loc periodic cursuri de iconografie.

 

VIENA – Parohia „Sf. Ap. Andrei”: Sf. Liturghie și Taina Sf. Maslu

 Vineri 29 iunie – de sărbătoarea Sf. Ap. Petru şi Pavel – ÎPS Sa a săvârșit Sf. Liturghie ȋn biserica „Sf. Ap. Andrei” din Viena, alături de părinții slujitori Pr. Prof. Dr. Nicolae Dura şi Pr. Emanuel-Ştefan Nuțu. La încheierea slujbei,  Ierarhul a predicat despre lucrarea misionară a celor doi mari Apostoli care şi-au pecetluit credinţa şi ȋnvăţătura transmisă prin moartea martirică suferită la Roma în ziua de 29 iunie în anul 67, ȋn vremea persecuţiei ȋmpotriva creştinilor. În seara aceleiași zile, după Taina Sf. Maslu săvârșită în biserica vieneză, Mitropolitul Serafim a asistat la un mic concert susținut de copiii din parohie, care au cântat câteva imne religioase. În cuvântul de învățătură, ÎPS Sa a stăruit despre marea valoare a păstrării sănătăţii sufleteşti şi trupeşti printr-o viaţă echilibrată, trăită în credinţă şi fapte bune, în comunităţile diasporale.

 

 

AMSTETTEN: Sf. Liturghie și hirotonie de preot

 Sâmbătă, 30 iunie 2018, în Parohia „Sf. Cuv. Paisie de la Neamț” și „Sf. Mc. Agata” din Amstetten, în timpul Sfintei Liturghii ÎPS Sa a săvârșit hirotonia întru preot a diaconului Ștefan-Casian Lungeanu, la momentul solemn participând părintele paroh Vasile Lungeanu, credincioși din Amstetten și Linz precum și invitați din România. Cel mai tânăr preot din Arhiepiscopie este absolvent al prestigiosului Institut de Teologie Ortodoxă „St. Serge” din Paris, este căsătorit și tatăl unei fetițe.

  

 

SANKT PÖLTEN: Taina Sf. Maslu și ceremonia de preluare a unei biserici

 Seara aceleiași zile, a prăznuirii Soborului Sfinților Apostoli și a Sfântului Ghelasie de la Râmeț, a fost o zi de mare bucurie pentru credincioșii parohiei „Sfântul Ipolit Romanul” și „Sfinții Martiri Brâncoveni. Biserica catolică „Pax Christi” din cartierul Härland a fost încredințată în mod exclusiv parohiei ortodoxe românești pentru oficierea slujbelor și a altor activități cu caracter religios. Din acest moment, parohia românească dispune nestingherit de locașul de rugăciune, de parcare și de grădina generoasă aferentă Bisericii.

 Ceremonia de predare a cheilor Bisericii s-a desfășurat cu participarea Mitropolitului Serafim, care a rostit rugăciuni de mulțumire lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra credincioșilor acestei parohii.

 Prelatul Ernst Bergmann, parohul catolic al parohiei Stattersdorf-Härland și-a exprimat satisfacția de a putea oferi această biserică unei comunități românești tinere aflată în creștere, care a demonstrat în decursul celor trei ani de colaborare că merită să dețină și poate să întrețină un locaș propriu de închinare. Părintele Mitropolit a rostit câteva cuvinte din inimă, mulțumind membrilor parohiei catolice pentru acest gest de generozitate și oferindu-i părintelui Ernst o icoană cu Sfântul Andrei, Apostolul românilor, pictată în atelierul de pictură „Sf. Ev. Luca” de la Centrul Mitropolitan. Mitropoliei noastre. În continuare părintele paroh Cătălin Soare a transmis din partea membrilor parohiei române un scurt mesaj de recunoștință binefăcătorilor, asigurându-i pe credincioșii catolici că Biserica își va păstra destinația inițială (loc de preaslăvire lui Dumnezeu) și că ea va primi permanent pe toți cei care vor intra cu dorința de a se ruga în ea.

 La acest moment festiv au mai participat reprezentanți ai diocezei romano-catolice St. Pölten, preotul comunității ortodoxe sârbești Dragan Eric, însoțit de un consilier și preotul proaspăt hirotonit pentru parohia vecină, Amstetten – Ștefan Lungeanu.

  

 

VIENA – Parohia „Sf. Cuv. Antonie cel Mare”: Sf. Liturghie baptismală

 Duminică 1 iulie, ÎPS Serafim și-a încheiat vizita pastorală în Parohia Parohia „Sf. Antonie cel Mare” şi „Sf. Ier. Andrei Şaguna” din Viena, unde a săvârșit Sfânta Liturghie baptismală, în cadrul căreia a botezat pe pruncul Maxim, al patrulea copil al familiei Părintelui Prof. Dr. Ioan Moga. La slujba arhierească au participat numeroși credincioși din Viena, precum și preoți și invitați din România.