Vizita pastorală la Viena

În perioada 14-16 noiembrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în vizită pastorală în capitala Austriei. Astfel, vineri 14 noiembrie, a participat la Conferinţa Episcopilor Ortodocşi din Austria, alături de ceilalţi ierarhi ortodocşi, care reprezintă Bisericile ortodoxe surori prezente în aceasta tară, întâlnire care a avut loc de aceasta data la Biserica Ortodoxă Română din Viena. Printre hotărârile luate menţionăm: definitivarea unui cadru disciplinar privind drepturile şi obligaţiile profesorilor de religie, care activează în Austria şi pregătirea începerii masterului de pedagogie religioasă, cu specializare ortodoxă, la Universitatea din Viena în toamna anului 2015.

 Vineri seara a oficiat Taina Sf. Maslu în Biserica Sf. Antonie cel Mare din Viena  şi a ţinut cuvânt de învăţătură numeroşilor credincioşi prezenţi. A avut apoi o întâlnire cu Parohul Parohiei catolice cu care discutat despre posibilitatea cumpărării casei parohiale care aparţine de biserica Sf. Antonie intrată de curând în proprietatea Bisericii Ortodoxe Române.

Sâmbătă dimineaţa, Inaltpreasfinţia Sa a oficiat Taina Sfintei Liturghii şi pomenirea celor adormiţi în Capela istorica din centrul Vienei, sediul Centrului religios-cultural Dumitru Stăniloae şi a vorbit credincioşilor în prima zi de post despre Sf. Cuv. Paisie de la Neamţ, ca model de viaţă desăvârşită prin pocăinţă, post şi rugăciune. După Sf. Liturghie, Ierarhului i s-a prezentat de către arhitecţii Georg şi Mihaela Baldass proiectul bisericii şi complexului care se vor ridica în sectorul 2 al Vienei, după ce autorităţile locale au pus la dispoziţia noastră o parcela la un preţ foarte avantajos în această parte centrală a Vienei.

Sâmbătă seara, la Wiener Neustadt (60 km de Viena), Înaltpreasfinţia Sa, însoţit de Părintele prof. Nicolae Dura, a oficiat Taina Sf. Maslu, urmată de o seară duhovnicească în prezenţa credincioşilor români din acest oraş, iar duminică a slujit Sf. Liturghie la Biserica cu hramul „Sf. Apostol Andrei” din Viena, punând la inima credincioşilor învăţăturile sfinte desprinse din Pilda Samarineanului milostiv, citind la sfârşitul Sf. Liturghii rugăciunile de dezlegare şi cele rânduite la începutul postului.

Duminică după-amiaza, a avut loc la Linz întâlnirea preoţilor ortodocşi români din Austria cu Pastorul lor duhovnicesc, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, care a accentuat în cuvântul ţinut în faţa preoţilor necesitatea înmulţirii activităţilor pastoral-misionare pentru a aduna sub aripa bisericii pe toţi românii ortodocşi risipiţi în Austria. În acest sens a propus înfiinţarea a trei noi parohii care să ajute în aceasta misiune, la Innsbruk, St. Pölten/Krems şi Amstetten. De asemenea, s-a discutat despre statutul juridic al Bisericii Ortodoxe Române în Austria (Corporaţie de drept public) şi actualizarea acestuia.

Pr. Emanuel Nuţu, Viena