Noi păstori pentru noi parohii – Sărbătoarea Intrării în Templu a Maicii Domnului, la Nürnberg

În 21 noiembrie creștinii ortodocși sărbătoresc – potrivit tradiției  Intrarea în Templu a Maicii Domnului, un praznic închinat pruncei Maria, pe care părinții ei, drepții Ioachim și Ana, au închinat-o slujirii la Templul de la Ierusalim de la frageda vârstă de trei ani, după cum promiseseră Domnului. Catedrala Mitropolitană din Nürnberg s-a îmbrăcat în haine de sărbătoare încă din ajunul sărbătorii, când credincioșii s-au rugat în timpul slujbei Privegherii cu Litie în cinstea marelui praznic închinat Născătoarei de Dumnezeu, iar mulți s-au pregătit pentru sărbătoare prin Taina Spovedaniei.

 În ziua praznicului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. La această prăznuire, Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburgului s-a îmbogățit cu încă doi slujitori: după cântarea Heruvicului, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit întru preot pe diaconul Bogdan Florin Buta, încredințându-i misiunea de a întemeia o nouă parohie românească în Erfurt, cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului”, iar după Axion, a hirotonit întru diacon pe teologul Sebastian Vasile Schipor, pe seama parohiei din Leipzig, urmând ca în viitoarea misiune preoțească să întemeieze o nouă parohie în orașul Dresden. La sărbătoare a participat și Părintele Drd. Ioan Forga, protoiereu pentru Germania de Est, în componența căreia se vor afla cele două noi parohii românești, dar și membri ai familiilor celor ce s-au învrednicit de taina hirotoniei.

Părintele Mitropolit a ținut un cuvânt de învățătură în care, dând slavă lui Dumnezeu pentru curăția tinerilor ce s-au apropiat de slujirea preoțească, a predicat celor prezenți despre „partea cea bună” pe care a ales-o Maria, cea pomenită în Evanghelia rânduită pentru această zi (Luca 10, 42).

Bucuria Praznicului s-a desăvârșit la momentul Sfintei Împărtășanii, la care au participat numeroși credincioși.