Zile de sărbătoare în parohia Saarbrücken

 Pr. Constantin Papuc

Zile de mare bucurie duhovnicească pentru comunitatea ortodoxă românească din Saarland. Românii l-au avut în mijlocul lor, din nou, pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim. Înaltpreasfinția Sa a ajuns în capitala Saarland-ului, Saarbrücken, sâmbătă, 14 mai. Aici, în locașul cu hramul Nașterea Maicii Domnului, părintele mitropolit a oficiat, alături de părintele paroh Constantin Papuc, slujba Vecerniei. A urmat o seară duhovnicească, prilej cu care credincioșii, de la cei mai mici la cei mai mari, au pus întrebări pe diferite subiecte religioase și duhovnicești, sau au relatat întâmplări personale care le-au întărit credința.

A doua zi, în Duminica Mironosițelor, credincioșii au participat la o Sfântă Liturghie baptismală în cadrul căreia a fost încreștinat pruncul Alexander Natanael Spisländer. Nași pentru noul creștin au fost părintele Constantin și soția dânsului, prezbitera Daniela Livia. Evenimetul a fost unul așteptat și încărcat de emoție, întrucât tatăl pruncului, domnul Alfred Vasile Spisländer, este un catolic convertit acum câțiva ani la ortodoxie, dar și un membru de bază al comunității.
Părintele mitropolit a ținut și un cuvânt de învățătură în care a reliefat rolul esențial, în Biserică, al femeii creștine. Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a reamintit totodată și de marile proiecte sociale pe care le derulează eparhia, invitând credincioșii să le susțină. De asemenea, și-a arătat toată deschiderea și susținerea pentru proiectul comunității de a ridica, aici, în Saarbrücken, o biserică românească și un complex bisericesc.
Și părintele paroh Constantin Papuc a transmis la rândul său mulțumiri părintelui mitropolit pentru grija și dragostea părintească care o manifestă față de toți cei pe care îi păstorește.
Mulți dintre români au îmbracat cu mândrie, așa cum fac la orice sărbătoare, portul popular, acest lucru consemnând încă o dată că, oriunde s-ar stabili în lume, nu își uită țara, credința și tradițiile.
Evenimetul s-a încheiat cu o mică agapă, așa cum obișnuiesc românii stabiliți aici.”