„Minunile lui Dumnezeu în natură” – proiect educaţional la Biserica Sf. Antonie din Viena

 

Trăind în mediul urban, într-o lume în care copiii nu mai au contactul nemijlocit cu natura vie, ci doar cu produse prelucrate industrial şi comercializate medial, la Biserica Sf. Antonie din Viena, la iniţiativa pr. Ioan Moga, s-a demarat un proiect educaţional de descoperire a minunilor lui Dumnezeu în creaţie.

Tema iniţială a fost lumea albinelor şi a mierii. Astfel, duminică, 15 mai, după ce au participat la Sf. Liturghie, copii, tineri şi enoriaşi ai Bisericii Sf. Antonie din Viena au vizitat una dintre cele mai importante firme de extragere a mierii BIO de lângă Viena. Aici li s-a arătat, pas cu pas, care este procesul de recoltare a mierii până să ajungă ea pe masă. Ulterior, grupa de mici si mari descoperitori a mers în natură, la marginea pădurii, la unii din stupii firmei respective şi au văzut albinele la lucru.

Bucuria cea mai mare a fost aceea că, la final, pe lângă rugăciune, agapă şi joacă, toţi cei prezenţi au putut să guste şi să ia acasă fagure de miere.

Astfel, „fagurele de miere”, hrană cu rezonanţe pascale, a devenit prilej de întâlnire cu înţelepciunea lui Dumnezeu revărsată în făpturi. Toţi au primit recunoscători informaţiile detaliate ale apicultorului Constantin Belgun, tânăr enoriaş al parohiei, despre munca şi jertfa albinelor, despre structura unei familii de albine, despre ritmul unui stup, despre polen şi ceară, dar şi despre pericolele chimizării agriculturii. În plus, ştiind acum că o albină, în decursul vieţii ei de doar 45 de zile, recoltează nu mai mult de o lingură de miere, înţelegem cât de preţioasă este mierea!