Ziua Bibliotecii Parohiale din Düsseldorf

Parohia Düsseldorf a sărbătorit duminică, 19 noiembrie 2023, Ziua Bibliotecii Parohiale, care a împlinit 6 ani de activitate. Coordonat de doamna Ruxandra Grou, membră ATORG, proiectul bibliotecii noastre parohiale se bucură de sprijinul multor credincioși.
La finalul Sfintei Liturghii Biblioteca Parohială a acordat premii celor mai fideli cititori pe trei categorii: adulți, adolescenți și copii.
Anul acesta biblioteca parohială din Düsseldorf și-a îmbunătățit considerabil fondul de carte cu sprijinul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, care a aprobat un proiect de dotare materială a bibliotecii noastre.
Lectura este o activitate foarte importantă pentru cultivarea limbii și a culturii române cât și pentru aprofundarea conținuturilor de credință. În prezent biblioteca noastră definitivează proiectul de înființare a clubului iubitorilor de carte, care se va întâlni regulat pentru a discuta pe marginea unor cărți propuse spre lecturare.
Mulțumim întregii echipe a Bibliotecii Parohiale Düsseldorf și le urăm mult succes și de acum înainte, iar cititorilor le dorim și mai multă râvnă la lectură.
Pr. Prot. Iosif Cristian Rădulescu