Ziua de 24 ianuarie sărbătorită în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Sâmbătă, 21 ianuarie, o parte dintre copiii Școlii Parohiale de la Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena au sărbătorit anticipat ziua de 24 Ianuarie, participând la Atelierul de istorie – „Mica Unire pe înțelesul copiilor”, sub coordonarea doamnei pedagog Carmen Șereș. Invitata parohiei, doamna Ana Isac, le-a vorbit copiilor despre principalele evenimente care au condus la Mica Unire din anul 1859.
Copiii au înțeles și ce a reprezentat unificarea vechilor principate, Moldova și Țara Românească, într-un Principat unit sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza, cât și rolul pe care acesta l-a avut la punerea bazelor dezvoltării moderne a României prin reformele adoptate, dar și în realizarea Marii Uniri de la 1918.Copiii au făcut cunoștință și cu Moș Ion Roată și, la fel ca el, au înțeles că anumite lucruri nu pot fi realizate decât prin unirea mai multor forțe.
În continuare, elevii Școlii Parohiale au marcat Ziua Unirii Principatelor Române recitând, cântând și dansând pe acordurile consacratei melodii „Hora Unirii”, pe versuri de Vasile Alecsandri. În acordurile muzicii, cei prezenți şi-au dat mâinile pentru a se prinde într-o horă a unităţii, a bucuriei şi a armoniei.
Duminică, 22 ianuarie, după Sfânta Liturghie a avut loc slujba de Te Deum, urmată de un scurt moment artistic pregătit de părintele diacon dr. Coresi împreună cu membrii corului de copii „Heruvimii”, îmbrăcați în costume populare, care au recitat poezii și au cântat „Hora Unirii” întregii biserici. Acompaniamentul la pian a fost realizat de tânărul pianist Ștefan Nuțu. Toată biserica a răsunat de versurile poeților Vasile Alecsandri, George Coșbuc și Otilia Cazimir.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.