Ziua Familiei sărbătorită la Düsseldorf

Duminică, 12 noiembrie 2023, parohia „Sfânta Treime” și „Sfântul Nicolae” din Düsseldorf a sărbătorit Ziua Familiei. Această zi este dedicată tuturor membrilor parohiei și celebrează recunoștința si roadele bucuriei de a fi împreună. Este o tradiție care se sărbătorește în parohia Düsseldorf din anul 2012. Găzduit de Parohia Ortodoxă Greacă „Sfântul Apostol Andrei” din Düsseldorf evenimentul a reunit membrii parohiei într-o atmosferă deosebită de sărbătoare. 

Programul festiv a fost deschis de corul de copii al parohiei, condus de domnul Cezar Dima, tenor la Opera din Düsseldorf. O mare bucurie au adus și grupul de dans „Bucurie românească” pregătit de doamna dr. Raluca Mincu, precum și programul artistic realizat de domnul Florin Moldovan, cântăreț de muzică populară.

„Avem nevoie să redescoperim și să celebrăm bucuria de a fi împreună, așa cum își dorește Însuși Dumnezeu. Omul modern conștientizează tot mai puțin faptul că nevoia fundamentală noastră de iubire se împlinește doar și doar în comuniunea cu Dumnezeu și cu aproapele nostru.”

Prot. Iosif Cristian Rădulescu