Ziua Mamei Creștine la Salzburg

Sărbătoarea Mărțișorului

Pr. Prof. Dr. Dumitru Viezuianu

Martie, luna „Bunei Vestiri“, începutul mântuirii, anotimp nou în care florile, începând cu ghioceii,  mângâie cu gingașie fața Pământului, trezesc  natura la viață, aduc bucurie,  înnoire și speranță. Este luna Mamei Creștine, care are model  pe Sfânta Fecioara Maria, Maica neamului omenesc, Maica Vieții.

 Duminică 6. Martie, copiii comunității din Salzburg au cinstit  Mamele făcându-le bucurii și surprize. Au creat emoție sfântă în sufletele celor care se jertfesc pentru creșterea și educația lor. Sărbătoarea a început cu Sfânta Liturghie, cu pomenirea în rugăciune a Mamelor și a familiilor.

Dupa slujbă, copiii și-au cinstit Mamele, în cadrul Sărbătorii  pentru care s-au pregătit prin grija cadrelor didactice din comunitate, inițiativa aparținândînvățătoarei Eugenia Viezuianu.  Poezii, imne creștine, urări, daruri, au adus copiii mamelor care ascultau mesajul sfânt al celor cărora le-au dat viață. Au pictat imagini tandre, inimioare, flori, pe care le numim icoane ale sufletului copilului, care aduc bucurie mamei. Le-au dăruit Mărțișorul tradițional, simbolul vieții în armonie, în care firul roșu și alb împletite, unesc Cerul  jertfelnic, cu inima curată a mamei. Lacrimi de bucurie au izvorât din ochii mamelor emoționate. Unul din copii a plâns să ajungă în brațele mamei, căreia i-a șters lacrima cu duioșie. Aceste ființe gingașe, copiii, îngerii de lângă noi, dăruiesc putere Părinților prin gesturi divine,  răsplătesc parinții prin zâmbet ceresc, slujesc alături de preot.

Comunitatea întreagă a cântat Mamelor imnul-rugăciune „Mulți ani traiască!“,  cu toții au luat parte la agapa duminicală.

Adăugam și noi mesajul de mulțumire și binecuvântare adresat Mamelor, care neobosite slujesc în parohia noastră,  cresc copiii aproape de Dumnezeu,  păstrează cu evlavie credința și obiceiurile sfinte moștenite din părinți buni.

La mulți ani Mamelor creștine!