Ziua Națională a României sărbătorită la Erlangen

Duminică 3 decembrie 2023, credincioșii din Parohia Ortodoxă Română „Sf. Apostoli Petru și Pavel” din Erlangen au sărbătorit Ziua Națională a României printr-un moment cultural-artistic organizat de membrii corului parohial.

La finalul Sf. Liturghii, credincioșii participanți în număr mare au avut ocazia să se bucure de un program cultural diversificat, care a cuprins recitări de poezii patriotice și cântece specifice, legate de momentul istoric al Marii Uniri.

Sărbătoarea a început cu intonarea imnului „Deșteaptă-te, române!” cântat de întreaga comunitate.

Un moment special a fost prezentarea etapelor Unirii din 1918, astfel pe o hartă a României Mari, copiii au așezat pe rând provinciile istorice ale României, culminând cu actul de la 1 Decembrie 1918, alipirea Transilvaniei la Patria Mamă.

Aflați în umbra tricolorului românesc, cântările tradiționale, rugăciunile și colindele au creat o atmosferă de reculegere și conștientizare a moștenirii noastre culturale. Participanții i-au felicitat pe membrii corului dirijat de ing. Călin Hoffmann și pe doamna prof. Maria Neuss, inițiatoarea evenimentului. Cu toții au apreciat acest prilej minunat prin care comunitatea a putut să se bucure de sărbătoarea națională, plini de recunoștință, aducând în prim plan frumusețea și bogăția culturală a României, chiar și departe de casă, în inima Germaniei.

Momentul aniversar s-a încheiat cu slujba parastasului în cinstea eroilor români și a tuturor celor care au sprijinit înfăptuirea Marii Uniri din 1918.

Protos. Chiril Socaciu