Ziua onomastică a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, sărbătorită la Nürnberg

 

Clerici și credincioși din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului au participat împreună, în a doua zi a noului an, la Liturghia arhierească oficiată în catedrala din Nürnberg, cu ocazia zilei onomastice a părintelui lor, Înaltpreasfințitul Serafim.

Vineri, 2 ianuarie, Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sf. Serafim de Sarov. Cu această ocazie, clerici și credincioși Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, împreună cu PS Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei din centrul Europei, sosiți la sărbătorirea zilei onomastice a Chiriarhului lor, au participat la Sfânta Liturghie săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim. Alături de preoții și ostenitorii de la Centrul Mitropolitan au fost de față  maicile de la Centrul Bisericesc de la München, PC părinți din Würzburg, Oslo și Bussy-en-Othe, pastorii evanghelici Ulrich Kleinhempel de la parohia evanghelică „Epiphaniaskirche”, învecinată cu Sediul Mitropolitan și Dr. Jürgen Henkel  din Selb, un vechi prieten și colaborator de nădejde al Mitropoliei, precum și alți invitați. Răspunsurile la strană au fost date de corul ”Sf. M. Brâncoveni” al Catedralei, dirijat de Dr. Claudiu Pătrașcu.

La încheierea Sfintei Liturghii PS Părinte Episcop Sofian a ținut un cuvânt de învățătură despre importanța numelui de creștin pe care îl purtăm toți cei botezați și care ne unește cu Hristos, pe Care îl urmăm prin această titulatură. Tot la fel, numele specific, primit la botez sau prin tundere, este un model de viață pentru persoana care îl poartă. Sf. Serafim de Sarov, unul din marii sfinți ai Rusiei, sărbătorit astăzi și al cărui nume îl poartă Mitropolitul nostru, era un om al bucuriei, salutând pe toți cu ”Hristos a înviat, bucuria mea…”. Semnificația numelui „Serafim”, care derivă din cuvântul ebraic „flacără” și asocierea sa cu îngerii cei cu șase aripi, duce cu gândul la râvna deosebită a acestei cete îngerești în împlinirea voii lui Dumnezeu, pe care și vrednicul Mitropolit al românilor din Europa Centrală și de Nord o împlinește de douăzeci de ani, după cum a afirmat PS Sa..
Luând cuvântul, IPS Mitropolit Serafim a mulțumit celor de față, care au participat la această slujbă festivă și apoi s-a referit în mod deosebit la colaboratorii prezenți la Sf. Liturghie de azi și care au ajutat foarte mult începuturile Mitropoliei de la Nurnberg.

Toți cei prezenți au participat apoi la o agapă frățească în sala mare a Centrului Mitropolitan.