Liturghii arhierești de Crăciun în Landshut, Augsburg și Ulm

 

În cea de-a doua și a treia zi a Crăciunului și în duminica de după marele Praznic, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în vizită pastorală în mai multe parohii din  sudul Germaniei, sărbătorind alături de preoții și credincioșii români din Landshut, Augsburg și Ulm/Neu Ulm.  

 

 În cea de-a doua zi de Crăciun, de sărbătoarea Soborului Maicii Domnului, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul comunității românești din orașul bavarez Landshut, alături de Părintele Adrian Vasilache, în capela fostei mănăstiri franciscane a Sfinților Apostoli. În cuvântui de învățătură, Mitropolitul Serafim a vorbit pe marginea pericopei evanghelice a fugii în Egipt (Matei 2,13-23). Foarte mulți credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine, participând apoi alături de Ierarh și de preotul paroh la agapa din sala parohiei. Seara, la Nürnberg, Înaltpreasfinția Sa a primit un grup de colindători din țară.

De ziua Sfântului Ștefan, Înaltpreasfinția Sa a fost, ca in fiecare an în cea de-a treia zi de Crăciun, la Augsburg, pentru a participa la hramul parohiei românești din acest oraș, fiind întâmpinat de părintele paroh Ciprian Suciu și de pr. Sebastian Suciu, de la parohia Ulm/Neu-Ulm. Răspunsurile armonizate la strană au fost date de aceiași colindători, care au susținut și un concert de colinde, bucurând inimile credincioșilor care au făcut biserica Sankt Antonius din Dominikanergasse neîncăpătoare. După Sf. Liturghie toți au participat la agapa frățească organizată cu ocazia acestei sărbători, unde copiii parohiei au prezentat un program artistic și de colinde.

În Duminica după Crăciun, care a prelungit marea Sărbătoare cu încă o zi, Mitropolitul Serafim s-a aflat în mijlocul credincioșilor de la Ulm, care din acest an au un nou preot, pe părintele Sebastian Suciu, iar de la mijlocul lunii decembrie săvârșesc Sfânta Liturghie într-un lăcaș propriu, biserica Sf. Nicolae (Nikolauskapelle, Unterkirchberger Str. 2, 89079 Ulm – Wiblingen), pusă la dispoziția parohiei românești de către decanatul catolic din Ulm. După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinția Sa a sfințit casa domnului Ioan Pohaci, consilier al parohiei, precum și pe cea a părintelui paroh Sebastian Suciu, care are bucuria de i se fi născut de curând al patrulea copil, prunca Anastasia.