A 8-a Întâlnire panortodoxă a tinerilor din Austria

Și anul acesta tinerii ortodocși din Austria au avut binecuvântarea de a petrece o zi împreună, bucurându-se unii de alții și dând mărturie a credinței și dragostei lor față de Hristos și Biserica Sa, participând la Sfânta Liturghie și la un program bogat de activități, cu ocazia celei de-a opta întâlniri anuale de-a lungul zilei de sâmbătă, 5 octombrie.

Foarte mulți tineri au început această zi de 5 octombrie prin participarea, dar si prin primirea Sfintei Împărtășanii la Sfânta Liturghie arhierească, oficiată de către IPS Arsenie, Mitropolitul grec al Austriei, împreună cu mulți preoți și diaconi din Bisericile ortodoxe surori, răspunsurile la strana fiind date anul acesta de o corală de muzica bizantina a Mitropoliei grecești.
A urmat masa comună de prânz, într-o atmosferă relaxantă, întreținută de o formație muzicală a tinerilor, după care toți cei prezenți au ascultat o Conferință ținută de către Pr. Arhimandrit Paisios, starețul manastirii ortodoxe din Austria, referitoare la tema întâlnirii din acest an: “Rugăciunea și eu: cum vorbesc cu Dumnezeu!”
După acest moment, tinerii au fost împărțiți în mai multe grupuri pentru a participa la Workshop-uri unde au putut comunica cu preoți și profesori de religie, încercându-se aprofundarea cunoștințelor și practicii rugăciunii mai ales în anii foarte provocatori și deloc ușori ai tinereții.

După amiaza zilei a oferit tinerilor posibilitatea de a picta o icoana pe sticlă, de a asculta muzică tradițională din diferite țări ortodoxe, de a dansa, de a descoperi tradiții culinare sau pur și simplu de a intra în dialog unii cu alții și de a cunoaște persoane noi, venite din diferite părți ale Austriei pentru acest eveniment.
Și anul acesta, Întâlnirea Pan-ortodoxa a tinerilor a fost organizată de către Pr. Emanuel Nutu din Biserica Ortodoxă Română, ajutat de către reprezentați din celelalte Biserici Ortodoxe surori și a avut loc în Campusul școlar “Mater Salvatoris” din Kenyongasse, sectorul 7 al Vienei.
Din partea Bisericii Ortodoxe Române au mai participat la aceasta întâlnire: Pr. Vicar Nicolae Dura (Viena), Pr. Ioan Moga (Viena), Pr. Visarion Ipati (Klagenfurt), Pr. Răzvan Gască (Wr. Neustadt), Pr. Cătălin Soare (St. Pölten) și Pr. Diacon Marian Tosu(Viena) împreuna cu mulți tineri din parohiile pe care le păstoresc.

știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena