Slujire arhierească la Mannheim

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului (18 decembrie 2016), Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica Învierea Domnului a Parohiei româneşti din Mannheim, păstorită de PC Părinte Ioan Popescu. Răspunsurile la strană au fost date de către credincioşii participanţi animaţi de Doamna Preoteasă Maria Popescu.

La slujbă au participat numeroşi credincioşi şi foarte mulţi copii şi tineri, dintre care foarte mulţi s-au împărtăşit cu Sf. Taine. În cuvântul de învăţătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a explicat înţelesurile Evangheliei Duminicii dinaintea Naşterii Domnului care ne-a înfăţişat Genealogia Mântuitorului Iisus Hristos (Matei 1, 1-25). Vorbind despre smerenia Domnului, care a luat chip omenesc şi care până acum suferă pentru păcatele omenirii întregi, ÎPS Sa a îndemnat ca îndeosebi în perioada postului credincioşii să se gândească la viaţa proprie, la toate neputinţele şi greşelile făcute faţă de aproapele şi să îşi ceară iertare unii de la alţii. Prin acest act de smerenie se pune început bun unei vieţi duhovniceşti cu adevărat creştine, în care fiecare îşi ascultă conştiinţa şi lasă loc harului dumnezeiesc în schimbarea vieţii. Pentru aceasta, postul rânduit de Biserică are nevoie să fie însoţit şi de spovedanie şi împărtăşanie.

Totodată, Înaltpreasfinția Sa i-a felicitat pe preotul paroh, Ioan Popescu, și pe enoriaşi, pentru ridicarea şi înfrumuseţarea noului locaş de cult şi pentru bogata activitate desfăşurată în planul vieţii bisericeşti.

La sfârşitul Sf. Liturghii, ierarhul a făcut dezlegări şi rugăciuni de binecuvântarea pentru cei prezenţi. De asemenea s-a făcut o colectă pentru copii săraci din jud. Vaslui şi Botoşani, proiect iniţiat de IPS Sa prin care se acordă la peste 400 de copii câte o bursă de 25 euro lunar.

Sfânta slujbă a continuat la sala mare de la subsolul bisericii, cu un parastas întru pomenirea răposate Marinela-Maria Huber. Agapa frăţească a încheiat sărbătoarea parohiei româneşti din Mannheim.

Oraşul Mannheim este un important centru industrial, comercial, cultural și universitar, fiind situat în partea de sud-vest a Germaniei şi este al treilea oraş al Landului Baden-Württemberg cu o populaţie de peste 300 mii de locuitori. Aici se varsă râul Nekar în fluviul Rin.