A patra ediție a festivalului de colinde „Hristos se naște, slăviți-L!”, la Negrești (jud. Vaslui)

articol din cotidianul Vremea Nouă, Vaslui, 18.12.2015

Sărbătoare… Ce-a de-a patra ediţie a Festivalului de Colinde „Hristos se naşte, slăviţi-L!”, s-a desfăşurat joi, 17 decembrie, la Şcoala Gimnazială „Mihai David” de Negreşti-Vaslui (director: doamna Doinița Mihai). Au participat 15 ansambluri corale din judeţul Vaslui şi două din judeţul Iaşi.

În deschidere, au cântat Corul Cercetaşilor „Negreşti Scout” şi Andra Rusu, laureată a Festivalului „Datina”. Apoi, au urmat Corul „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Bacău, comună Ipatele, coordonat de preotul paroh, corul „Clopoţei” din satul Cuza Vodă, corurile de copii de la Liceul Tehnologic „Nicolae Iorga”, corurile Şcolii Gimnaziale Negreşti, dar şi corurille din comunele Băceşti, Dumești, Todirești, Rafaila, Osești, Drăgești, Valea Mare. De asemenea, a participat şi Corul de profesori „Luminș Lină” de la Liceul „Nicolae Iorga” şi corul de profesori „Armonia” al Şcolii „Mihai David”, dar şi Ansamblul Folcloric „Obârşii negreștene”, coordonat de profesoara Elvira Grigoraş.

„Această mare desfășurare artistică fost organizată prin sprijinul nemijlocit al Mitropolitului Serafim Joantă de la Mitropolia Ortodoxă a Germaniei Europei Centrale şi de Nord, care de trei ani trimite 170 de burse de 25 euro pentru copiii din oraş, plătește o masă caldă pentru 30 de copii sărmani şi ajută familiile aflate în impas. De anul trecut, s-a implicat şi în organizarea festivalului nostru de colinde deoarece, din lipsa fondurilor un an, nu a putut fi organizat”, a spus directoarea şcolii, Doiniţa Mihai.

Simona Danda, Vremea Nouă, 18 dec. 2015

Galerie foto & video: TV Dumești