,,Larg deschideți inimile voastre“ – un proiect al credincioșilor din Parohia Würzburg

„Larg deschideți inimile voastre!” (cf. II Cor. 2, 13) – cu acest îndemn, care constituie și motto-ul campaniei de ajutorare a oamenilor nevoiași, aflată la cea de-a șasea ediție, inimoșii credincioși ai Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg au fost receptivi chemării păstorului lor. În preajma marelui praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, au fost oferite 100 de pachete familiilor vulnerabile social din ținutul încreștinat de către Sf. Apostol Andrei. O parte din pachete au fost distribuite la domiciliu, bolnavilor aflați în imposibilitatea de a se deplasa, iar cea mai mare parte au fost oferite de însuși IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în catedrala „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Constanța. Ierarhul a transmis joi, 21 decembrie, pe pagina Facebook a Arhiepiscopiei Tomisului, un cuvânt de mulțumire părintelui Protos. Ghelasie și credincioșilor care au contribuit la această acțiune.

A consemnat Teodosie Nectarie Suciu (student teolog – Alba Iulia)